AB koşulluluğunun yükselişi ve düşüşü: Türkiye'de sivil asker ilişkilerindeki dönüşüm
Rise and fall of EU conditionality: Transforming civil-military relations in Turkey
- Tez No: 466181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Sivil-Asker ilişkileri, devlet adına şiddet kullanma yetkisini elinde bulunduran asker ile bu yetkinin sınırlarını belirleyen ve denetleyen siviller arasındaki hiyerarşik ve interaktif ilişkiler bütünüdür. Türkiye sancılı demokrasi hikâyesinde birçok kez askeri müdahalelere maruz kalmış, sivil-asker ilişkileri dengesi darbeler sonrası gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle sivil aleyhine bozulmuştur. Türk dış politikasının Batıcılık perspektifi çerçevesinde ele alındığında Avrupa Birliği üyelik süreci de Türkiye demokrasisinin önemli dinamiklerinden biri olmuştur. 1999 yılında Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye aday ülke statüsü tanımasıyla özellikle 2000'li yıllarda Türkiye'de Avrupa Birliği'ne tam üyelik motivasyonu ile demokratikleşme alanında kayda değer yasal düzenlemeler gerçekleştirmiştir. Kopenhag siyasi kriterlerinin ilk maddesinde istikrarlı ve kurumsallaşmış bir demokrasinin var olması şartı ve bu şarta uyum sağlanması çabası ile Türkiye sivil-asker ilişkilerinde Avrupa Birliği meşruiyeti çerçevesinde önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Bu tezde Avrupa Birliği'nin koşullandırma etkisi çerçevesinde Türkiye'de sivil asker ilişkilerindeki dönüşüm ele alınmıştır. Bu çerçevede ilk bölümde Avrupa Birliği koşulluluk prensibi ve Avrupa Birliği koşulluluğunun Türkiye'deki etkileşimi incelenmiştir. İkinci bölümde ise Avrupa Birliği reformları çerçevesinde Türkiye'de sivil asker ilişkilerindeki yasal dönüşüm koşulluluğun yükselişi ve düşüşüyle irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerini olumsuz etkileyen ve koşulluluğun düşmesine neden olan ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Civil-Military relations are the hierarchical and interactive relationship between the army which is holding the authority to use violence in behalf of the state, and civilians who rule and control the frontier of this authority. Turkey has been exposed many times to military interventions in its democracy story. Hence, the balance of power-military relations in Turkey have deteriorated to civilian with the legal arrangements after coups. The European Union membership process has also become one of the important dynamics of Turkey's democracy when the foreign policy of Turkey is considered within the framework of the principle of Westernization. In 1999, when the Turkey was recognized as a candidate country of the European Union, Turkey has made remarkable legislative adjustments in the democratization process, with the motivation of full membership especially in the 2000's. With the condition that a stable and institutionalized democracy existed in the first article of the Copenhagen political criteria, Turkey has undergone an important transformation within anchor of European Union legitimacy in civil-military relations. In this thesis, the transformation of civilian military relations in Turkey is elaborated under the effect of the European Union conditionality principles. In this framework, in the first term, European Union conditionality and its interaction in Turkey is examined. In the second part, the legal transformation in civilian military relations in Turkey is examined under the framework of rise and fall of European Union conditionality reforms. In the third part, it has been executed that declining conditionality and negative factors which eventually undermines EU-Turkey relations.