AB koşulluluğunun Karadağ ve Türkiye'de iç reform ve politikalara etkisi
The impact of EU conditionality on domestic reforms and policies in Montenegro and Türkiye
  1. Tez No: 875322
  2. Yazar: HAMDİJA BEGOVİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu yüksek lisans tezinin temel amacı, Karadağ ve Türkiye arasındaki katılma müzakere sürecinin karmaşıklığını anlamaktır. Demokratik Sosyalist Parti'nin yönetimden düşüşünden bu yana yaşanan siyasi istikrarsızlık, toplumsal kargaşa gibi içsel faktörel ve Ukrayna'daki çatışma gibi dış faktörele rağmen Karadağ, müzakere sürecinin ön saflarında yer aldı. Karadağ, bölgedeki çeşitli aktörler arasındakı gücü başarıyla dengeleyen ve AB ile müzakerelerde öncülük eden bir ülke olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda NATO ittifakının bir üyesi olması, bu dengeyi sağlama konusundaki başarısını desteklemektedir. Türkiye'nin müzakere süreci yirmi beş yıldan fazla bir süredir gecikmektedir. Bunda Türkiye'nin bölgesel bir güç olarak önemli rolü ve Avrupa Birliği tarafından belirlenen zorunlu standartların etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda, Türkiye'nin AB ile diğer güçler arasında denge kurmaya devam edeceğini ve AB'yi önemli bir stratejik hedef ve müttefik olarak sürdürmeye çalışacağını tahmin edebiliriz. Bu, müzakere sürecinde önemli bir ilerleme sağlamasa bile, Avrupa Birliği tarafından belirlenen talepleri, değişiklikleri ve standartları yerine getirmeyi gerektirir. Her iki ülke de AB tarafından belirlenen bir dizi gereksinim, standart ve beklentinin konusu olmuştur. Bu çalışma, AB'nin koşulluluğunun Türkiye ve Karadağ'da yerel reformların ve politikaların gelişimi üzerindeki etkisini ve sonuçlarını aydınlatmayı amaçlamaktadır. AB tarafından belirlenen gereksinimler ve standartların ayrıntılı bir analizi üzerine yoğunlaşan çalışma, demokratikleşme, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve diğer reformlar gibi önemli konulara odaklanır. AB koşulluluğunun yerel karar alma süreçlerini ve politika sonuçlarını nasıl etkilediğine dair detaylı bir resim sunabilmek için çalışma ayrıca her ülkenin kendine özgü tarihsel, kültürel ve siyasi bağlamlarını da dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
The key objective of this master's thesis is to gain insight into the challenging of the negotiation joining process between Montenegro and Türkiye. Despite the complexity of its society, including the political instability that has had occurred since the fall of the Democratic Party of Socialists' regime as well as external factors like the conflict in Ukraine, Montenegro has been at the forefront the negotiation process and continues to be one of the next countries to join the EU. Since Montenegro is dominating in region in negotiations with the EU and is a member to the NATO alliance the country successfully balanced the power amongst the various players in the Balkans. Türkiye's negotiation process, however, has been put off for a little over twenty five years. We can say that this has been influenced by both Türkiye's significant role as a regional force and the mandatory standards set by the European Union. Speaking of which, we can predict that Türkiye will continue to strike a balance between the EU and other powers while attempting to maintain the EU as an important strategic goal and ally. This entails carrying out the demands, amendments, and standards established by the European Union even if they do not necessarily result in a significant advance forward in the negotiation process. Both countries have been subject to a number of requirements, standards, and expectations established by the EU. This study aims to shed light on the impact and outcomes of EU conditionality on the development of domestic reforms and policies in Türkiye and Montenegro. It uses a thorough analysis of the requirements and standards set forth by the EU, concentrating on important topics including democratization, the rule of law, human rights, and other reforms. To provide a thorough picture of how EU conditionality affects domestic decision-making and policy results, the study also takes into account the distinctive historical, cultural, and political settings of each country.