Beş faktör kişilik özellikleri ile bireysel yaratıcılık arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determination of the relationship between five-factor personality and individual creativity
  1. Tez No: 466180
  2. Yazar: UMUT GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı kişilik ve yaratıcılık kavramlarını kapsamlı bir literatür taraması ile açıklayarak, beş faktör kişilik özelliklerinin bireysel yaratıcılık üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda; beş faktör kişilik özellikleri olan deneyime açıklık, nevrotiklik, uyumluluk, dışadönüklük ve özdenetim boyutlarının bireysel yaratıcılığa olan etkisi incelenmiştir. Araştırma 2017 yılında Kocaeli ilinde bulunan bir kamu kuruluşunda görevli 241 çalışana uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler IBM SPSS 22 programı ile analiz edilerek Split- Half ve Cronbach's Alpha Analizi, Faktör Analizi, Korelasyon ve Regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, çalışanların beş faktör kişilik özelliklerinden deneyime açıklık, öz-denetim, dışadönüklük ve uyumluluk boyutları ile bireysel yaratıcılık arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer taraftan nevrotiklik boyutu ile bireysel yaratıcılık arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explain the concepts of personality and creativity with a comprehensive literature research, and to reveal the effects of personality factors on individual creativity. With this respect; the effects of five factor personality traits, known as extroversion, conscientiousness, agreeableness, neuroticism, and openness to experience, upon individual creativity have been examined. The research is based upon the results of the questionnaire applied to 241 employees who work in a public institution in KOCAELİ in 2017. The collected data were analyzed by IBM SPSS 22 program and subjected to Split-Half and Cronbach's Alpha Analysis, Factor Analysis, Correlation and Regression analyzes. With respect to the results obtained from the research, there is a positive and significant relationship between openness to experience, extroversion, conscientiousness, agreeableness dimensions, which are the dimensions of the employee's five factor personality traits, and individual creativity. However, there is no significant relationship between neuroticism dimension and individual creativity.