Orta Asya'da radikal hareketler
The radical movements in Central Asia
- Tez No: 466199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın araştırma konusu İslam'dan ilk ayrılan gruplardan ilham alıp katı bir İslam anlayışı çerçevesinde şiddete başvuran radikal grupların Orta Asya'daki faaliyetleri ve bölge devletlerinin onlara karşı sergilediği tutumlardır. Bu kapsamda çalışmada mevzunun tarihsel kökenlerine inilmektedir. Ayrıca çalışmada Batılıların yaklaşık iki yüz yıldır yaptığı oryantalist çalışmalara da değinilmektedir. Yine bu çalışmada kimi Batılı kuruluşların radikal örgütlere verdiği maddi destek ve bunun neticesinde ortaya çıkan şiddetin bir propaganda malzemesi yapılarak dünyaya yayılan İslamofobiye açıklık getirilmektedir. Buna karşılık olarak bu çalışmada İslam'ın temel prensipleri, İslam ile ilgili kavramsal sorunlar, aşırı grupların İslam dışı tutumları ve bunların tarihte ilham aldıkları akımlar ile İslam'ın Orta Asya'daki tarihsel gelişimi ele alınmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre İslam dünyasında genel bir sıkıntı olmakla birlikte Batılıların da bu sıkıntıdan yola çıkarak uluslararası kamuoyunda İslam açısından kötü bir algı yaratma çabaları söz konusudur. Ama İslam barış ve hoşgörü dinidir, Kur'an'da masum insanların öldürülmesi ile ilgili bir ayet yoktur. Hadislerde de böyle bir ifade yoktur. İslam, iyiyi güzeli emreder, çirkin işlerden, fenalıktan men eder. Bu yüzden teorik olarak İslam kusurlu değildir. Kusur varsa bu onu uygulayamayan insanlardadır. Bu doğrultuda çalışma tarihsel, niteliksel ve örnek olay yöntemleriyle meydana getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research subject of this study is the activities of radical groups who have been resort to violence within the framework of a strict view of Islam inspiring by the first groups that departed from Islam and the attitudes of the regional states against them in Central Asia. In this context, it is got to historical roots of the subject at this study. It also refers to the orientalist works that Westerners have done for nearly two hundred years. The financial support given by some Western institutions to the radical organizations and the violence that emerged as a result of this, are made clear by propaganda material and Islamophobia spreading to the world. On the contrary, this work deals with the basic principles of Islam, the conceptual problems of Islam, the non-Islamic attitudes of extremist groups and their historical influences, and the historical development of Islam in Central Asia. According to the findings obtained in the study, Westerners are trying to create a bad perception in terms of Islam in the international public opinion due to this troubles as well as being a general problem in the world of Islam. But Islam is a religion of peace and tolerance, there is no verse in the Qur'an about the killing of innocent people. There is no such statement in the hadiths. Islam is a good order, from ugly things, from evil. So theoretically Islam is not imperfect. If there is a flaw, it is the people who can not apply it. In this respect, the study has been brought to life with historical, qualitative and case study methods.