İşletmelerde sermaye yapısının belirleyicileri: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Determinants of capital structure in corporations: An application on Istanbul stock exchange
- Tez No: 466198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAPUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerin sermaye yapısının belirleyicilerini araştırmaktır. Bu amaçla BİST(Borsa İstanbul) kurumsal yönetim endeksinde yer alan 32 adet işletmenin 2005-2015 yılları arasındaki verileri, Panel Veri Analizi ile incelenmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak kaldıraç oranları, bağımsız değişkenler olarak da büyüklük, kârlılık, borç dışı vergi kalkanı, büyüme, vergi düzeyi ve varlık yapısı değişkenleri kullanılarak üç ayrı model oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda kaldıraç oranları ile kârlılık, varlık yapısı ve vergi düzeyi arasında negatif bir ilişki saptanırken, büyüklük ve büyüme arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Borç dışı vergi kalkanı ile de anlamsız bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, elde edilen bulgular, çeşitli sermaye yapısı kuramlarıyla karşılaştırılmış ve BİST(Borsa İstanbul) Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan işletmelerin sermaye yapılarının genellikle Finansal Hiyerarşi Kuramı'na uygunluk gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the determinants of capital structure of businesses. In order to realize this purpose, the data of 32 firms in BİST (Borsa İstanbul) Corporate Governance İndex between 2005-2015 were analyzed by Panel Data Analysis and three models were developed using leverage ratios as dependent variables in the study and variables such as size, profitability, non-debt tax shield, growth, tax level and asset structure variables as independent variables. The analysis of the study shows that, there is negative relationship between leverage ratios and profitability, asset structure and tax level and on the other hand there is a positive relationship between size and growth. When we came to non-debt tax shield the analysis shows that there is no significant relationship between them. Finally, the findings are compared with various capital structure theories and capital structures of the companies in the BİST(Borsa İstanbul) Corporate Governance Index, shows in conformity with Financial Hierarchy Theory.