Video içerik üretimi sağlayan sosyal ağ sitelerinde video üretimi: YouTube Türkiye'de video üretimi içerik analizi
Production of vi̇deo on social networking sites that providing video content production: Analysis of video content on YouTube Turkey
  1. Tez No: 466200
  2. Yazar: CİHAT İÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN MEHMET ARSLANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnternet'in icadıyla başlayan ve Web 2.0'ın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan iletişim araçlarının, geleneksel medyanın tarihsel ve evrimsel gelişimine oranla çok farklı bir şekilde geliştiği ve değiştiği görülmektedir. Web 2.0'ın sunmuş olduğu karşılıklı etkileşim ve hızın neticesinde ortaya çıkan sosyal ağlar, yeni iletişim teknolojilerinin de gelişmesiyle meydana gelen değişimin sonucunda insanları geleneksel medyanın yapamadığı şekilde etkiler hale geldiği görülmektedir. YouTube bu sosyal ağlardan en çok televizyona benzeyeni olması dolayısıyla en çok etkileşim sağlayanı olarak görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, YouTube Türkiye'de içerik üretimi yapan kanalların, ürettiği videoları yayınlarken içerik oluşturucu olarak ortaya çıkardığı yeni yayıncılık faktörlerini ve oluşturulan etkileşimli videoların üretilmesinde kullanılan dilin belirlenmesidir. Yeni iletişim araçlarıyla yayıncılık politikalarında değişimler yaşanmaktadır. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de en çok abonesi olan 10 YouTube kanalının 28 Nisan 2017 tarihi baz alınarak, en çok izlenen 3 videosunun nicel ve nitel içerik analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda meydana gelen yeni yayıncılık faktörleri, eğlenceli, ilgi çekici ve gündemde bulunan olaylardan meydana gelen içeriklerden oluşturmakta bulgusuna ulaşılmıştır. Oluşturulan etkileşimli videoların üretilmesinde kullanılan dil, anlaşılır ve sadedir. Bu dilin oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla kurgu ve gerek video içerisinde gerekse video hakkında kısmında açıklamalar kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The communication tools started with the Internet and as a result of the development of Web 2.0, also developed and changed very differently compared to the historical and evolutionary development of the traditional media.The social networks emerged as a result of the interaction and speed that Web 2.0 has presented seem to be influencing people more than the traditional media, as a result of the change that has occurred with the development of new communication technologies.YouTube is the most interactive, because it is the most similar to the television among social networks. The main goal of this research is to determine the new publishing factors that YouTube creates in Turkey and the language used to create the created interactive videos as the creator of content when broadcasting created videos.There are changes in publication policy with new communication tools. In the context of this study, the quantitative and qualitative content analysis of the three most watched videos was made on the basis of April 28, 2017 from the most popular ten YouTube channels in Turkey. The new publishing factors that came to the fore as a result of the research appear to consist of content that is interesting, interesting and made from the agenda events.The language used to create the generated interactive videos is understandable and simple. To contribute to the creation of this language, editing uses the descriptions in the video, as well as about the video.