Afganistan'da federal sistem
Federal system in Afghanistan
  1. Tez No: 466246
  2. Yazar: KAMALUDDİN SAKHİZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya politikasında önemli yere sahip olan Afganistan'ın siyasi istikrarsızlığı, düşük ekonomisi ve birçok alandaki eğitim yetersizliği gibi sorunlar şüphesiz çeşitli iç ve dış nedenlerden kaynaklanmaktadır. Tarih boyunca güçlü ülkelerin dikkatini çeken ve bundan dolayı güç gösteresi alanına dönüşen jeostratejik ve jeopolitik öneme sahip olan Afganistan, Sovyetler de dahil birçok istilacı gücün müdahalesine maruz kalmıştır. Ama derin baktığımızda Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra da ülkenin durumunun iyileşmemesi, mafyacılık, yolsuzluk, kuralsızlık, katliamlar ve durdurulamayacak kadar tehlikeli kargaşaların devamı dış sorunlardan ziyade iç sorunlardan kaynaklanıp ve ülkenin işlevsiz siyasal sistemini gösterilmektedir. Yıllar boyunca süren iç savaşlar ve kargaşaların en açık sebebi gücün paylaşılmaması ve işlevsiz başkanlık sisteminden sayılmaktadır. Bundan dolayı bu çalışmada Afganistan'ın sosyal fenomenleri, etnik yapısı, coğrafi konumu ve özellikle siyasal yapısına odaklanarak ülkenin gelişmesi ve bütün eşitsizlik, kuralsızlık, adaletsizlik ve iç kargaşaların sonlandırılması için federal sistem incelenmiş ve bu sistemin bir demokratik sistem olarak Afganistan'ın ruhuna uygun olup olmadığı ve ülkenin istikrarsızlığına karşı bir çözüm olarak kabul edilip edilmediği çalışılmıştır. Afganistan'ın mevcut sorunlarını çözebilmek için federalizm daha uygun bir sistem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are different internal and external reasons for political turbalance, unfunctional economy and educationa of Afghanistan. Afghanistan as a country with strategic and geographic importance in world's political map, has been the target of external powers including Soviet Unions during the past years. Also the intervention of external powwers has been counted for the unfortunate situation of Afghanistan however even after abondance the corrupption, mafia, lwalessness, mass murdur and other caotic developments are present even today. This suggests the source of country's situation is not external but the domestic dynamics of country particularly unfunctional political system matters. For years the distribution of power with presidential system in Afghanistan has been introduced as the main reason of civil war inside of country and power struggle. Therefore in this study with focus on Afghanistan's ethnicity, geography, social structure and political structure and with aiming the development in country and bringing an end for all the unequality and unjusticeness and power struggle. we are going to suggest an appropriate federal system as a solution. The main of this study is to examine if a democrat federal model is suitable as a political solution in case of Afghanistan or not. The results of this study shows that Federal sysetm is an appropriate political answer for the problems of Afghanistan.