Afganistan ve Türk Hukukunda tahkim
Arbitration in Afghanistan and Turkish Law
- Tez No: 466247
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tahkim, uyuşmazlıkların devlet yargısı dışında, bir hakem veya hakemler kurulunun gerçekleştireceği yargılama ile çözümlenmesini ifade eder. Tahkim, köklü bir geleneğe ve özel hukukta oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde daha çok ticaret hukukuna ait uyuşmazlıklar tahkime elverişli olduğu için, uluslararası örgütler tarafından tahkimle ilgili örnek kurallar oluşturulmuştur. Ayrıca tahkimin önemini fark eden devletler tahkim yargılamasına ilişkin detaylı düzenlemeler yapmışlardır. Çalışmamızda Afganistan ve Türk hukuku bakımından tahkim iki bölüm altında incelenmektedir. Tahkim kavramı, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından farklılığı ve farklı hukuk sistemlerinde tahkimin tarihsel gelişimi birinci bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde, Afganistan ve Türk Hukukunda Tahkim usulü yer almıştır. Bu şekilde, Afganistan ve Türk hukukunda tahkime ilişkin düzenlemeler incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise tahkim yargılaması bakımından iki hukuk sistemi arasında yer alan benzerlikler ve farklılıklar vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Apart from the state jurisdiction system, disputes can be resolved also through Arbitration which refers to the settlement of disputes by a judge, a referee or an arbitrator. This system has a long tradition and a very important place in private law. While the issues related to commercial law are becoming more convenient to be resolved by arbitration in nowadays, this have lead the international organizations to go further in regulating the arbitration rules as a good example. In addition, the states that recognized the importance of the arbitration had created detailed regulations on the arbitration proceedings. In our work, arbitration in Afghanistan and Turkish law is examined in two sections. The concept of arbitration, the difference between arbitration and other alternative dispute resolution methods, and the historical view of arbitration in different legal systems are placed in the first chapter. In the second chapter is presented arbitration in the Afghanistan and Turkish law. In the conclusion part, the similarities and differences between the two legal systems in terms of arbitration proceedings are emphasized.