Lisanslı spor yapan ve yapmayan ergenlerin mental iyi oluş, benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve algılanan sosyal destek açısından karşılaştırılması
The comparison of well-being, perceived social support, perceived social appearance and self esteem levels among doing/not doing licenced sport adolescents
  1. Tez No: 466257
  2. Yazar: SERDAR VATANSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM YAVUZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, lisanslı spor yapan ve yapmayan ergenlerin benlik saygısı, algılanan sosyal destek, sosyal görünüş kaygısı ve mental iyi oluş açısından karşılaştırılmasıdır. Tezin bu konu hakkında bilgi sağlaması ve literatüre katkı yapması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın örneklemini 14-18 yaş aralığında 160 lisanslı spor yapan ve 160 spor yapmayan olmak üzere toplam 320 ergen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan ergenlere, Algılanan Sosyal Destek, İki Boyutlu Benlik Saygısı, Sosyal Görünüş Kaygısı ve Mental İyi Oluş ölçekleri uygulanmıştır. Çalışmanın temel bulgularında, lisanslı spor yapan ergenlerin mental iyi oluş, benlik saygısı, algılanan sosyal destek ölçeklerinden aldıkları puanların, spor yapmayan ergenlere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, lisanslı spor yapan ergenlerin, algılanan sosyal destek, benlik saygısı, mental iyi oluş ve sosyal görünüş kaygısı puanları antrenörleri ile ilişkilerine göre, anlamlı farklılık göstermezken, alınan puanların takım arkadaşları ile ilişkiye göre farklılaştığı bulunmuştur. Buna ek olarak, lisanslı spor yapan ergenler ile lisanslı spor yapmayan ergenler okul başarısı, öğretmenleri ile ilişkileri, karşılaştıkları sorunlarda yardım gördüklerini düşündükleri sosyal çevre ve yakın arkadaş sayısı değişkenleri açısından anlamlı farklılık göstermemektedir. Lisanslı spor yapan ergenlerin spor yapma nedenlerine bakıldığında, en fazla oranın popülerliği arttırmak için olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to compare the self esteem, perceived social support, social appearance anxiety and mental well-being of adolescents who do and do not perform licensed sports. The thesis aims to provide information about this subject and contribute to the literature. The sample of this study constitutes a total of 320 adolescents, including 160 licensed sports and 160 non-sports, aged 14-18 years. Perceived Social Support, Respect for Two Dimensional Self, Social Appearance Anxiety and Mental Well- Being scales were applied to adolescents participating in the research. In the basic findings of the study, it was observed that adolescents with licensed sports had significantly higher scores on mental well-being, self-esteem, perceived social support scales than non-sports adolescents. In addition, it was found that scores of perceived social support, self esteem, mental well being and social appearance anxiety of licensed athletes differ according to their associations with their teammates, while they do not show any significant difference according to their relationship with their coaches. In addition, adolescents with licensed sports and adolescents without licensed sports do not differ significantly in terms of school achievement, the social environment in which they associate with their teachers, the social environment they are supposed to be helping, and the number of close friends. When it comes to the reasons why adolescents engaged in licensed sports do sports, it turns out that the greatest proportion is to increase popularity.