Farklı liglerdeki kadın futbolcuların reaksiyon ve çeviklik testlerinin karşılaştırılması
Female soccer players reaction to different leagues and comparison of agility
- Tez No: 466270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma ile farklı liglerdeki kadın futbolcuların reaksiyon ve çeviklik koşu testlerinde farklılık olup olmadığına bakılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın örneklem grubunu aktif olarak futbol ile uğraşan lisanslı 18-25 yaş arası 1. Lig ( Konak Belediyespor)'e ait 15 kadın futbolcu ile 2. Lig (Manisa Gençlerbirliği)'e ait 15 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Gönüllüler toplamda 30 kadın futbolcudan oluşmştur. Reaksiyon ve çeviklik testleri Smartspeed (Fusion Sport) markalı fotosel cihazıyla reaktif çeviklik testi, grid drill (reaksiyon testi), 30m sprint testi ve zig-zag yön değiştirmeli koşu testleri akşam saat 19.00'da uygulanmıştır. Bulgular: Uyguladığımız testler sonucunda 1. Lig ( Konak Belediyespor)'in sırasıyla yaş, boy, vücut ağırlığı, BKİ ve sporcu yaşları ortalamaları şu şekildedir; 21,26 ± 2,08 yıl, 165,53 ± 5,65 cm, 56,60 ± 4,62 kg, 20,64 ± 1,16 kg/m², 7,53 ± 3,41 yıl'dır. 2.Lig (Manisa Gençlerbirliği)'in ise sırasıyla 20,66 ± 2,57 yıl, 165,20 ± 5,91 cm, 57,13 ± 7,01 kg, 20,92 ± 2,19 kg/m², 3,86 ± 1,88yıl'dır. 1. Lig ( Konak Belediyespor)'in reaktif çeviklik testi 3,35 ± 0,35sn, 30m sprint testi 4,98 ± 0,21 sn, zig-zag yön değiştirmeli koşu testi 6,51 ± 0,37sn, reaksiyon testi 23,91 ± 2,21 sn'dir. 2. Lig (Manisa Gençlerbirliği)'in reaktif çeviklik testi 3,60 ± 0,57 sn, 30m sprint testi 6,36 ± 0,29 sn, zig-zag yön değiştirmeli koşu testi 5,17 ± 0,47 sn, reaksiyon testi ise 24,13 ± 1,50 sn'dir. Sonuçlar: Yapmış olduğumuz testler sonucunda reaksiyon ve reaktif çeviklik testlerinde her iki grup arasında istatiksel olarak p˃0,05 anlamlı bir farklılık bulunmazken, 30 metre sprint 1. Lig (Konak Belediyespor) lehine istatiksel olarak p˂0,05 olumlu bir anlamlılık bulunmuş olup, zig-zag testinde ise 2. Lig (Manisa Gençlerbirliği) lehine istatiksel olarak p˂0,05 anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Running different leagues players reaction and agility tests whether difference in DNA fingerprinting, sports scientists and coaches will apply exercise programs to shed light on. Methods: work of this research group is actively engaged with sports licensed 1. league 15 women footballer player between the ages of 18-25 footballer with 2. league 15 women footboller player. Volunteers will consist of a total of 30 women!s football player. Reaction and agility tests Samrtspeed (Fusion Sport) branded photocell device will be held in the evening at 19.00. Results: Our test as a result of 1. League's respectively, age, height, body weight, BMİ and average age of the athletes are as follows: 21,26 ± 2,08 year, 165,53 ± 5,65 cm, 56,60 ± 4,6 kg, 20,64 ± 1,16 kg/m², 7,53 ± 3,41 year. 2. League's respectively 20,66 ± 2,57 year, 165,20 ± 5,91 cm, 57,13 ± 7,01 kg, 20,92 ± 2,19 kg/m², 3,86 ± 1,88 year. 1. League's results; Reactive Agility Test 3,35 ± 0,35 sn, 30 m Sprint Test 4,98 ± 0,21 sn, Zig-Zag Change of Direction (COD) Speed Test 6,51 ± 0,37sn, Reaction Test 23,91 ± 2,21sn, 2. League's results; Reactive Agility Test 3,60 ± 0,57sn, 30 m Sprint Test 6,36 ± 0,29 sn, Zig-Zag Change of Direction (COD) Speed Test 5,17 ± 0,47 sn, Reaction Test 24,13 ± 1,50 sn. Conclusion: As a result of the reaction that we have done tests and reacticve agility tests between leagues players statistically meaningful while there, 30 meter sprint 1. League, but 2. Lig Group were very low in favor of Zig-Zag Change of Direction (COD) Speed Test in meaningful.