TS EN 15224-2012 Sağlık Hizmetleri -Kalite Yönetimi Standardının , sağlık hizmetlerindeki diğer kalite standartları ile karşılaştırılması
TS EN 15224-2012 Healthcare Service - the Company of Quality Managment System to other quality systems in healthcare
  1. Tez No: 466285
  2. Yazar: SELDEN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM BEYAZIT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Son yıllarda sağlık hizmetlerinde bir yandan arzın yarattığı talep artışı tüm dünyada somut bir veri iken diğer tarafatan bu talebin niteliği de bilgiye erişim kolaylaştıkça farklılaşmıştır. Bunlara bağlı olarak sağlık sektöründe yatırımlar ve rekabet de hızla artırmaktadır. Sağlık kuruluşlarının artan beklentileri karşılamak zorunda kalmaları, kaliteli hizmet sunumunun önemini ön plana çıkarmaktadır. Sürecin etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla sağlık sektöründe kalite yönetim sistemlerinin yanısıra akreditasyon uygulamalarının da, sağlık kuruluşlarının büyüklükleri, fonksiyonları ve ihtiyaçlarına göre şekillenmesi gerekmiştir. Tez çalışmasının amacı , 2012 yılında yayınlanan ISO 15224:2012 Sağlık Hizmetlerinde Kalite Yönetim Sistemi standardının hangi sağlık hizmeti sunucularında kullanılmasının uygun olacağının değerlendirilmesine yöneliktir. Sağlık hizmeti sunucularının kurumsal hedefi kalite sistemi tercihinde önemli rol oynamaktadır. Bu doğrultuda sağlıkta mevcut olarak uygulanan ISO 9001:2008, SKS ve JCI standartlarının içerikleri ile karşılaştırırken ISO 15224:2012 mevcut uygulama alanlarını da araştırılmıştır. Bu doğrultuda elde edilen temel bulgular arasında ISO 9001:2008 standardının organizasyonel ve müşteri odaklı olması, JCI ve SKS standartlarının hasta odaklı ama JCI'in uluslararası tanınırlığı ve ISO 15224:2012 standardının ise organizasyonel olmasının yanı dışında hasta güvenliği ve klinik risk yönetimini içermektedir. Sonuç olarak, büyük ve uluslararası pazara açılmayı bir hedef olarak belirleyen hastanelerin akredite olması ve uluslararası alanda onaylanmış olması bu kurumları global sağlık sektöründe daha güçlü kılacaktır. Diğer taraftan bölgesel yada ulusal ölçekte kalmak isteyen ve aynı zamanda yatak kapasitesi olarak da küçük hastane olarak tanımlanabilen sağlık kuruluşları ISO 15224:2012 standardını tercih etmeleri literatürdeki örnekler de göz önüne alındığında daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years while the induced demand is a concrete data in healthcare, the qualification of the demand is varying with the easy access of information. As the investments and competitions in health sector is increasing rapidly, health agencies are facing to meet the increased expectations that raise the importance of quality service delivery fore. This process can be applied effectively in the health sector with quality systems, according to the health agencies size, functions and necessities. The thesis is focused on the published ISO standard ISO15224:2012 on which kind of healthcare sector it can be applicable. One of the corporate target of the healthcare services is to take an important role in choosing the quality systems. For this reason a comparison is made with the current standards ISO9001:2008, SKS (5th) and JCI (5th) with a literature review takes place for the application and theoretical feedback about the ISO 15224:2012 standard. Under these circumstances the main findings for ISO 9001:2008 is being organizational centered and customer focused, for JCI and SKS standards they are patient centered and JCI is known as internationally and ISO 15224 :2012 is also organizational centered but also has majority for patient safety and clinical risk management. As a result, for big hospitals to be powerful in global arena, to reach to the target, being accredited as internationally will create this effect. On the other hand, the preference of ISO 15224:2012 for small hospitals or for local hospitals will be more applicable under the literature reviews also.