Hemşirelerin mesleki profesyonellik tutumları ile kurumlarında yaşanan değişimlere karşı tutumları arasındaki ilişki
Hemşirelerin mesleki profesyonellik tutumlari i̇le kurumlarinda yaşanan değişimlere karşi tutumlari arasindaki i̇lişkinin belirlenmesi.
  1. Tez No: 466288
  2. Yazar: ARZU GÖNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Hemşirelerin mesleki profesyonellik tutumları ile kurumlarında yaşanan değişimlere karşı tutumları arasında ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı olan araştırma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı' na bağlı 4 devlet hastanesinde çalışan 376 hemşire ile 18 Mayıs 2016 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Veri Toplama Aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri (MPTE) ve Değişime Karşı Tutum Ölçeği (DKTÖ) kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi için SSPS 21 paket programı kullanıldı. Veriler ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov, Man Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research was performed to determine the relationship between changes in attitudes towards professionalism and attitude of nurses in the institution. Identifier investigation, the Turkish Republic of Northern Cyprus Ministry of Health 's are 4 372 employees at the state hospital nurses May 18 2016 - was held between the dates of June 30, 2016. Personal Information Form as Data Collection Tool , Professional Occupation Attitude Inventory ( MPI ) and Attitude Scale was used against change. SSPS 21 package program was used for statistical analysis of the data. Data were analyzed by means, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov, Man Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman correlation tests.