Hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' tendency to make medical errors and their professional professionalism
- Tez No: 732884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARABAĞ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimleri ile mesleki profesyonellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri 19 Temmuz 2021 ile 27 Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma Iğdır Devlet Hastanesi'nde aktif olarak görev yapmakta olan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 202 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgiler Formu”,“Hemşirelikte Tıbbi Hata Eğilim Ölçeği”ve“Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri çevrimiçi toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, non parametrik testlerden Kruskal Wallis-H ve Mann Whitney U testleri ile Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 34.56±7.76 (21-58) olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %84.2'sinin hemşirelik mesleğini sevdikleri, %58.9'unun kendisini oldukça profesyonel hissettiği ve %13.9'unun ise kendisini tamamen profesyonel hissettiği ve %75.7'sinin daha önce herhangi bir tıbbi hata yapmadığı saptanmıştır. Hemşirelerin tıbbi hataya eğilim ölçeği toplam puan ortalaması 229.12±24.81, meslekte profesyonel tutum envanteri toplam puan ortalamasının ise 136.82±18.69 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between nurses' tendency to make medical mistakes and their professionalism. The research was carried out in descriptive and correlational design. The data of the study were collected between 19 July 2021 and 27 May 2022. The research was completed with 202 nurses who were actively working in Iğdır State Hospital and voluntarily accepted to participate in the study. In the research,“Personal Information Form”,“Medical Error Tendency Scale in Nursing”and“Professional Attitude Inventory in Occupation”were used as data collection tools. The data of the research were collected online. In the analysis of the data, descriptive statistics, Kruskal WallisH and Mann Whitney U tests, which are non-parametric tests, and Spearman Correlation analysis were performed. It was determined that the mean age of the nurses participating in the study was 34.56±7.76 (21-58). It was determined that 84.2% of the nurses participating in the study liked the nursing profession, 58.9% felt very professional, 13.9% felt completely professional and 75.7% had not made any medical mistakes before It was found that the total mean score of the nurses' tendency to medical error scale was 229.12±24.81, and the total mean score of the inventory of professional attitude in the profession was 136.82±18.69.