Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde aralıklı ve devamlı beslenmenin büyüme ve taburculuk süresi üzerine etkisi
The effect of intermittent and continuous feeding on growth and discharge duration in very low birth weight infants
- Tez No: 466289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerde aralıklı ve devamlı beslenmenin büyüme ve taburculuk süresi üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Şubat 2016- Şubat 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma devamlı beslenme (n=41) ve aralıklı beslenme (n=39) grubu olmak üzere 80 preterm bebek ile tamamlanmıştır. Araştırmaya alınan preterm bebeklerin cinsiyetleri, gestasyon haftası, doğum kilosu, boyu ve baş çevresi ölçümlerinin aralıklı ve devamlı beslenme modeli uygulanan gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız (p>0,05) olup gruplar homojen dağılmaktadır. Her iki beslenme grubunda yer alan preterm bebeklerin doğum kilosuna ulaşma zamanı ve maximum tartı kaybı oranları, Total Parenteral Beslenme (TPN) aldıkları gün sayısı, tam enteral beslenmeye geçiş süresi, oral beslenmeye geçiş süresi, beslenme intoleransı gelişimi, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakımda kalış süresi, taburculuk gestasyon haftası ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur (p>0,05). Çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerin beslenme modeline göre gruplar arasında Nekrotizan Enterokolit (NEK) gelişiminin varlığı karşılaştırıldığında devamlı beslenme modeli %34,1'inde, aralıklı beslenme modeli uygulanan bebeklerin %28,2'sinde Nekrotizan Enterekolit (NEK) geliştiği belirlenmiştir. NEK gelişme sıklığı ve NEK gelişme süresi arasında ise beslenme modeli grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır (p>0,05). Araştırmanın sonucunda çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklere uygulanan iki farklı beslenme modelinin bebeklerin büyüme ve taburculuk süresini etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of intermittent and continuous feeding on growth and discharge duration in very low birth weight (VLBW) infants. Randomized controlled experimental study and carried out between February 2016 and February 2017 at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit. Completed with 80 preterm infants, including continuous feeding (n = 41) and intermittent feeding (n = 39) groups. The groups were homogeneously distributed and gender of the preterm infants, gestational week, birth weight, height and head circumference measurements were not statistically significant (p> 0,05). Time to reach birth weight, maximum weight loss rate, number of days Total Parenteral Nutrition(TPN) received, duration of transition to full enteral feeding and oral feeding, development of feeding intolerance, duration of mechanical ventilation and intensive care stay, gestational week at discharge between preterm infants in groups compared and found as insignificant (p >0.05). When the presence of Necrotizing Enterocolitis (NEC) development was compared among the groups according to the nutritional model of VLBW infants, it was determined that at continuous nutrition model NEC developed in 34,1% of the infants and 28,2% of the infants receiving the intermittent feeding model developed. The difference between NEC development frequency and duration of NEC development was statistically insignificant (p> 0.05). As the result of the study, it was found that two different nutrition models applied to very low birth weight preterm infants did not affect the growth and discharge duration of infants.