Tip 2 diyabetlilerde d vitamini düzeyleri ile kan şekeri, LDL kolesterol ve trigliserid ilişkisi
The relationship with type 2 diabetes mellitus patients and plasma d vitamin level, blood sugar, LDL cholesterol and triglyceride
  1. Tez No: 466291
  2. Yazar: AYSU BEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda yapılan epidemiyolojik çalışmalarda D vitamini eksikliği ile Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) gelişimi arasında ilişki gösterilmiştir. Deneysel çalışmalar da D vitamininin DM patogenezinde rolü olabileceği görüşünü desteklemiştir. Ayrıca D vitamini takviyesinin uzun dönemde DM gelişme riskini azaltabileceği bildirilmiştir. D vitamininin beta hücreleri üzerine de direkt etkisi olabileceği yine yapılan çalışmalarda gözlenen sonuçlar arasında yer almaktadır. Bu çalışma tip 2 diyabetlilerde D vitamini seviyeleri ile kan şekeri, LDL kolesterol ve trigliseridleri arasında ilişki olup olmadığı belirlenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. 01.06.2014-01.04.2016 tarihleri arasında Emsey Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'ne başvuran 18-65 yaş arası 82 Tip 2 DM'li bireyin yaptırmış olduğu kan tahlillerinden D vitamini, açlık kan şekeri, LDL kolesterol, TG, HbA1c seviyeleri ve kalsiyum değerleri retrospektif olarak incelenmiştir. Ayrıca kişilerin genel bilgileri ve Tip 2 DM durumunu etkileyen faktörler (beslenme, diyabetle gelişen akut veya kronik komplikasyon durumları v.b.) gibi bilgiler de değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programında analiz edilmiştir. Çalışmaya alınan 82 kişinin %58,5'inde D vitamini 20 ng/dl'nin altında saptanmıştır. Katılımcıların %87,8'sında serum kalsiyum düzeyi normal aralıkta olup, %81,7'sinin açlık kan şekeri, %75,6'sının HbAlc düzeyi, %32,9'unun LDL kolesterolü, %52,4'ünün trigliserid düzeyi normal değerlerin üzerinde saptanmıştır. Katılımcıların %87,8'inin serum Ca düzeyi normal aralıkta saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler ışığında T2DM, D vitamini düzeyleri, TG ve LDL kolesterol arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Yapılan bu çalışmanın sonucunda, çalışmaya katılan Tip 2 diyabetlilerin Vitamin D düzeyleri erkeklerde kadınlara göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuş, D vitamini düzeyleri ile HbAlc, LDL kolesterol, trigliserid ve serum kalsiyum arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, epidemiological studies have found a relationship between lack of vitamin D and development of type 2 diabetes mellitus (DM). Vitamin D may have a role in the pathogenesis of DM supported by experimental studies. In addition, it has been reported that vitamin D supplementation may reduce long term DM development risk. Vitamin D may also have direct effects on beta cells. This study was conducted to determine whether there is a relationship between vitamin D levels and blood glucose, LDL cholesterol and triglycerides in type 2 diabetes. Between 01.06.2014 and 01.04.2016, 82 applications of Type 2 DM between the ages of 18-65 were made Emsey Hospital Endocrinology Department. D vitamins, fasting blood glucose, LDL cholesterol, TG, HbA1c levels and calcium levels were examined retrospectively on the blood samples of the applicants. Additionally, information such as general information of the persons and the factors affecting the Type 2 DM status (nutrition, acute or chronic complication cases developing with diabetes, etc.) were transferred from the patient files to the form. With IBM SPSS Statistics 22, the information transferred to the form has been examined. D vitamins were detected below 20 ng / dl in 58.5% of the 82 subjects who were taken into the study. Serum calcium level was in the normal range in 87.8% of the participants, rate of those with normal fasting blood glucose level was 81.7%, rate of those above normal level was 75.6%, rate of LDL cholesterol higher than normal was 32.9%, triglyceride level was normal The rate of those who are above the age of 52.4%. In the data obtained from this study, there was no statistically significant correlation between T2DM, D vitamine levels, TG and LDL cholesterol (p>0.05). As a result of this study, it was determined that there was no statistically significant relationship between vitamin D levels and HbAlc, LDL cholesterol, triglyceride and serum calcium in Type 2 diabetic patients.