Kronik böbrek yetmezliğinde diyetin böbrek fonksiyonlarına etkisi
Effect of diet on renal functions in chronic renal failure
  1. Tez No: 466294
  2. Yazar: AYBALA TAZEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN, DR. CEMİLE İDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nefroloji, Nutrition and Dietetics, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kronik böbrek yetmezliği, hasta böbreğin fonksiyonlarının ilerleyici ve geriye dönüşümsüz olarak bozulmasıdır. Terminal döneme gelmemiş hastada KBY ilerlemesini yavaşlatmak, üremik komplikasyonları önleyebilmek veya azaltılabilmek için koruyucu tedavi uygulanmalıdır Bu araştırmanın amacı, diyetin KBY progresyonuna etkisini incelemektir. Çalışmamız Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nefroloji polikliniğine başvuran, KBY tanısıyla diyetisyene yönlendirilen 94 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. KBY evresine göre gruplandırılan hastalardan evre 3a (n=30) ve 3b (n=32) grubuna 0,8 g/kg/gün protein içeren, evre 4 (n=32) grubuna 0,6 g/kg/gün protein içeren diyet hazırlanmıştır. 4 ay süreyle takip edilmiş; 1., 2. ve 3. aylarda beslenme eğitimleri tekrarlanmıştır. Çalışma başında ve sonunda fizik muayene, laboratuar bulguları ve üçer günlük besin tüketim kayıtları değerlendirilmiştir. Ayrıca 4. ayda aldığı protein miktarı idrar üre azotu tayiniyle belirlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure is the progressive and irreversible failure of the diseased kidney functions. Preventive treatment should be administered to the patients who are not in the terminal stage yet, in order to slow the progression of CRF and to be able to prevent or reduce uremic complications. This study aims to investigate the effect of diet on the progression of CRF. Our study was conducted with 94 participants who were admitted to the nephrology polyclinic in Okmeydani Training and Research Hospital and were referred to a dietitian with the diagnosis of CRF. For the patients grouped according to CRF stage, the diets containing 0.6 g / kg / day protein was prepared for stage 4 (n = 32) group and diet containing 0.8 g / kg / day protein was prepared for the stage 3a (n = 30) and 3b groups. They were followed up for four months and nutritional training was repeated at the first, second, and third months. At the beginning and end of the study, their physical examination, laboratory findings and food consumption record of three days were evaluated. Also, the amount of protein intake during the fourth month was assessed by determining the urine urea nitrogen level.