Ocak 2011 -aralık 2014 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi uyguladığımız; genç yaşlı, orta yaşlı, ileri yaşlı hastalarda peroperatif ve postoperatif erken dönem değerlendirmeleri yapılarak 'perfscore' parametrelerinin tanımlanması
Definition of 'perfscore' parameters by percentage and postoperative early values in young adults, middle age and advanced elderly cases applied for heart surgery between january 2011 - december 2014 dates
  1. Tez No: 466306
  2. Yazar: NURAN DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN CENK ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünyada ve ülkemizde değişen yaşam koşulları ve tıptaki gelişmeler ile 65 yaş üzeri popülasyon artış göstermekte ve bu yaş grubunda yapılan açık kalp cerrahisi ameliyatları hızla artış göstermektedir. Açık kalp ameliyatlarının temelini oluşturan kardiyo pulmoner bypassın (KPB) uygulamasını gerçekleştiren perfüzyonistler kalp akciğer makinesini kullanan meslek mensupları olarak gelişen teknolojiye erişilebilirlik ve kullanım teknikleri ile ameliyatların başarısını büyük oranda etkileyebilmektedir. Dünyada ve ülkemizde perfüzyon tekniklerinin uygulaması henüz skorlanabilmiş veya standardize edilebilmiş değildir. Yaşlanma, organ fonksiyonlarının değişmesine ve kronik hastalıklara yol açan fizyolojik bir süreçtir. Bu zorlu süreç içinde açık kalp ameliyatı gereken 65 yaş üstü popülasyonda kalp ve akciğerin durdurularak KPB tekniği uygulanan hastalarda mortalite ve morbidite oranlarını en aza indirgeyebilmek için perfüzyonistler tarafından uygulanan perfüzyon tekniklerinin elektif şartlarda, uygun anestezi ve cerrahi teknikleri ile kombine uygulanmasının sağlanması peroperatif ve postoperatif erken dönemde başarıyı artıracaktır. Açık kalp cerrahisi sırasında ameliyata bağlı olarak hastanın kaybedilme riskini tahmin etmeyi amaçlamış olan çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu skorlamalardan en yaygın kullanılan Euroscore (ES / Avrupa Skorlaması) kardiyak cerrahi sonrasında erken dönem mortalite oranını tahmin edebilmek amaç ile düzenlenmiş objektif bir ölçüm olarak dünyada kabul görmektedir. Böylece hastanın ameliyat olurken ne düzeyde bir risk aldığı önceden belirlenebilmektedir. Yaşlı hastalar için perfüzyon skorlaması ''Perfscore'' (PS / Perfüzyon Skorlaması) tanımlamasının yapılabilmesi çalışmalarda standardizasyon ve değerlendirme imkanı sağlayabilecektir. Açık Kalp Cerrahisi sırasında ekstra korporal dolaşım (EKD) teknikleri kullanımı ile gerçekleştirilen tüm vücut perfüzyonunun değerlendirilebilmesi ve mortalite, morbidite üzerine etkilerinin tanımlanması adına çalışmamız katkıda bulunacaktır. Bu çalışma da; açık kalp ameliyatları sırasında yapılan KPB uygulaması sırasında kalp akciğer makinesi kullanılarak perfüzyonist tarafından gerçekleştirilen tüm vücut perfüzyonunun skorlamasının oluşmasına 65 yaş üstü hastalarda katkı sağlayabilmek, perfüzyon skorlamasının, standardizasyonunun yaşlı hasta popülasyonunda mortalite ve morbidite oranını araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Due to the changing living conditions and developments in the world and our country, populations increase over 65 years and open heart surgeries performed in this age group are increasing rapidly. Perfusionists who practice cardiopulmonary bypass, which forms the basis of open heart surgeries, can greatly affect the success of operations with technological accessibility and use techniques developed as professionals using cardiac pulmonary machines. The application of perfusion techniques in the world and in our country has not yet been scored or standardized. Aging is a physiological process that causes organ functions to change and chronic diseases.In this challenging process, perfusion techniques applied by perfusionists in combination with appropriate anesthesia and surgical techniques to reduce mortality and morbidity rates in patients under cardiopulmonary by-pass technique by stopping the heart and lungs in an over-65-yearincrease success in the early postoperative period. Various scoring systems have been developed that aim to predict the risk of loss of the patient due to amelia during open heart surgery. The most common use of these scorers is the Euroscore, which is accepted worldwide as an objective measure to estimate the early mortality rate after cardiac surgery. Thus, the level of risk that the patient has undergone surgery can be determined in advance. The ability to define“Perfskore”for elderly patients will allow standardization and evaluation during trials. The use of extracorporeal coronary circulation techniques during open heart surgery will contribute to the evaluation of whole body perfusion and to the identification of mortality and morbidity effects. In this study; we aimed to investigate the mortality and morbidity rate of perfusion scoring, standardization, and geriatric patient population in order to contribute to patients over 65 years of age to achieve scoring of whole body perfusion performed by perfusionist using cardiopulmonary machine during KPB (cardio-pulmonary by pass) during open heart surgery.