Düşük yeti yitimine sahip multipl sklerozlu bireylerde subklinik denge bozukluğunun araştırılması ve etkileyen faktörlerin incelenmesi : Kontrollü kesitsel çalışma
Investigation of subclinical balance disorders and affecting factors in multiple sclerosis individuals with low disability: Controlled cross-sectional study
- Tez No: 466307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ Düşük yeti yitimine sahip Multipl Sklerozlu (MS) bireylerde subklinik denge bozukluğunun araştırılması, MS'li bireylerde subklinik denge bozukluğunu etkileyen faktörlerin (kognitif fonksiyonlar, denge parametreleri, yürüme yeteneği, düşme riski ve yaşam kalitesi) incelenmesi ve bu faktörlerin sağlıklı bireylerle karşılaştırılmasıdır. YÖNTEM Çalışmaya 35 MS'li, 39 sağlıklı birey katıldı. Denge düzeyi, postüral kontrol ve düşme riski BIODEX Denge Sistemi ve Brief Balance Evaluation Systems Test (BriefBESTest) ile; kognisyon Brief International Cognitive Assessment for MS (BICAMS) ile; yürüme yeteneği Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (T25FW) ve Multipl Skleroz Yürüyüş Ölçeği (MSWS-12) ile; günlük yaşam aktiviteleri sırasında duyulan özgüven Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Skalası (ABC) ile; depresyon Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, yaşam kalitesi Multiple Sclerosis İnternational Quality of Life (MuSiQol) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The aim is to evaluate of subclinical balance problems in minimally impaired multiple sclerosis (MS) patients, compared to healthy control subjects and examination of the factors (cognitive functions, balance parameters, gait ability, falling risk and quality of life) affecting subclinical balance disorder in MS patients. METHOD 35 MS patients and 39 healthy controls were included to study. Balance level, postural control and fall risk were assessed with BIODEX Balance System and Brief Balance Evaluation Systems Test (BriefBestest); Cognition was assessed with Brief International Cognitive Assessment for MS (BICAMS); walking ability assessed with the Timed 25 Foot Walk Test (T25FW) and 12-Item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12); Self-confidence during the activities of daily living assessed with the Activities-Specific Balance Confidence Scale (ABC); Depression assessed with Beck Depression Inventory (BDI), and quality of life assessed with Multiple Sclerosis International Quality of Life (MuSiQol).