19-24 yaş arası erkek hentbolcülerde farklı türde yapılan antrenmanların atış isabet oranları üzerine etkisi
The effect of different types of training on the rate of shooting precision for male handballs between the ages of 19 and 24
- Tez No: 466310
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ BÜYÜKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı 19 – 24 yaş arası erkek hentbolcularda teknik ve kuvvet antrenmanlarının, atış isabet oranları ve bazı motorik özellikler üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya Manisa C.B.Ü. Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi, hentbol sporcusu, herhangi bir rahatsızlığı olmayan, sürekli ilaç kullanmayan, 19-24 yaş Aralığındaki 30 gönüllü erkek katılmıştır. Ön testte boy uzunluğu, vücut ağırlığı, dikey sıçrama, 20 metre sürat koşusu, sağlık topu fırlatma, 30 saniye şınav, mekik çekme ve 9 metreden kale atış isabet test değerleri ölçülmüştür. Sporcular iki ayrı gruba ayrılmıştır. Bir gruba teknik, diğer gruba kuvvet antrenmanı 12 hafta süreli ve haftada 3 gün olarak uygulanmıştır. Antrenman programının bitiminden 2 gün sonra aynı testler aynı saatlerde tekrar edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to analyze the effects of technical and strength training on the shooting precision percentage and some motoric aspects of 19-24 year-old male handball players. Method: 30 male handball players of Manisa Celal Bayar University, Faculty of Sports Sciences having no permanent disorders and not being under medication voluntarily participated in the study. Prior to the study, height, weight, vertical jump, 20 meter sprint, medicine ball throwing, 30 second push-ups and sit-ups, and 9 meter shooting values were measured. Athletes were divided into two groups. While one group followed only technical training, the other group followed only strength training for 12 weeks, 3 times per week. Post-test measurements were taken two days following the intervention period.