Kanıtı uygulamaya dönüştürme modeli ile yoğun bakım hastalarına verilen bakımın santral venöz kateter ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde etkisi
The effect of care for intensive care patients using the translating evidence into practice model on preventing central venous catheter related infections
  1. Tez No: 466311
  2. Yazar: DENİZ ŞANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKLİME SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Amaç: Kanıtı Uygulamaya Dönüştürme Modeli ile santral venöz kateter bakım paketi uygulanarak verilen hemşirelik bakımının, hastaların santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu hızı, hemşirelerin katetere erişim sayısı ve kanıta dayalı kılavuz bilgisi, katetere yönelik hemşirelik girişimlerinde ve kateter yerleştirme sürecinde kılavuz önerilerine uyum ve hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumu üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Yarı deneysel benzer olmayan gruplarda son test kontrol gruplu tasarım kullanılan araştırma, üniversite ile birlikte kullanımı olan bir eğitim ve araştırma hastanesinde Ocak 2015-Eylül 2016 arasında yapılmıştır. Araştırma süresince yoğun bakım ünitesinde yatan, santral venöz kateter uygulanan ve örnekleme alınma ölçütlerini karşılayan tüm hastalar örnekleme alınmıştır. Bakım paketi, eğitim, el hijyeni ve aseptik teknik, maksimum steril bariyer önlemleri, kateter yerleştirme arabası ve hemşirelik bakım yönetimi protokolünden oluşmuştur. Veriler, Hasta Veri Toplama Formu, Hemşirelerin Kılavuz Bilgilerini Değerlendirme Testi, Katetere Yönelik Hemşirelik Girişimlerinde ve Kateter Yerleştirme Sürecinde Kılavuz Önerilerine Uyumu Değerlendirme Gözlem Formu ve Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız gruplarda t-testi, Mann Whitney U testi, bağımlı gruplarda t-testi, ki-kare testi, %95 güven aralığı ile hız oranı ve rölatif risk kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol grubunda 6566 ve girişim grubunda 4555 kateter günü değerlendirilmiştir. Hastaların santral venöz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu hızının kontrol grubunda 3.35/1000 kateter gününden girişim grubunda 2.85/1000 kateter gününe anlamlı düzeyde düştüğü bulunmuştur (p=.042). Hemşirelerin katetere erişim sayısının girişim grubunda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak düştüğü belirlenmiştir (p.05) belirlenmiştir. Hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumunun zamana göre anlamlı olarak yükseldiği bulunmuştur (0. ayda 59.87±7.23, 6.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to analyze the effect of nursing care using the Translating Evidence into Practice Model and central venous catheter care bundle on the central venous catheter-related bloodstream infection rates, the number of accesses by nurses to the catheter, nurses' evidence-based guidelines knowledge, compliance with the guidelines in catheter-oriented nursing interventions and catheter insertion process and nurses' attitudes towards evidence-based nursing. Method: This study employed a quasi-experimental nonequivalent control group posttest only design. It was conducted in a training and research hospital that was used with the university between January 2015 and September 2016. All inpatients in the intensive care unit who were administered central venous catheters and met the inclusion criteria were included in the study sample. The care bundle consisted of education, hand hygiene and aseptic technique, maximal sterile barrier precautions, a catheter insertion cart and nursing care management protocols. The data were collected using the Patient Data Collection Form, the Nurses' Guideline Knowledge Assessment Questionnaire, the Compliance to the Guidelines in Catheter-Oriented Nursing Interventions and Catheter Insertion Process Assessment Observation Form and the Attitude Towards Evidence-Based Nursing Questionnaire. The data analysis was performed using the independent samples t-test, the Mann-Whitney U test, dependent samples t test, chi-square test, rate ratio and relative risk with 95% confidence intervals. Results: In the control group, 6,566, and in the intervention group, 4,555 catheter days were assessed. A significant decrease was found in the central venous catheter-related bloodstream infection rates from 3.35/1,000 catheter days in the control group to 2.85/1,000 catheter days in the intervention group (p=.042). The number of accesses by nurses to catheter was found to be significantly lower in the intervention group than in the control group (p.05).