Exploring and conceptualizing teacher formative assessment practices and digital applications within a technology-enhanced high school classroom
Teknolojiyle zenginleştirilmiş bir lise sınıfında öğretmenin biçimlendirici değerlendirme uygulamaları ve dijital uygulamaların keşfi ve kavramsallaştırılması
  1. Tez No: 981818
  2. Yazar: NİLAY MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCELLE A SIEGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Mıssourı
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Biçimlendirici değerlendirme, öğrenci öğrenmesini geliştirmede temel bir role sahiptir. Biçimlendirici değerlendirme alanındaki araştırmalar ağırlıklı olarak bilişsel öğrenme kuramlarını temel almıştır. Bu doktora çalışmasında, biçimlendirici değerlendirmenin etkileşim sırasında öğrenci öğrenmesini nasıl desteklediğini ve öğrencileri nasıl güçlendirdiğini anlamak amacıyla sosyokültürel öğrenme perspektifleri kullanılmıştır. Bu doktora tezi üç makaleden oluşmaktadır. Birinci makale kavramsal bir çalışmadır. Bu çalışmada, sosyokültürel perspektifler ve önceki biçimlendirici değerlendirme döngüleri temel alınarak yeni bir biçimlendirici değerlendirme döngüsü geliştirilmiştir. Model dört aşamadan oluşmaktadır: topluluk oluşturma, topluluğu izleme, topluluk aracılığıyla öğrenmenin desteklenmesi ve hedeflerin yeniden tanımlanması. Bu aşamalar ayrıntılı biçimde örneklerle açıklanmış; öğretmen, öğrenciler ve akranların rolleri tartışılmıştır. Gelecekteki araştırmacılar bu modeli biçimlendirici değerlendirme uygulamalarını anlamak için kullanabilirler. Uygulamadaki öğretmenler ve öğretmen eğiticiler, modelin sınıf içi uygulamalarına yönelik sunulan örneklerden yararlanabilirler. Tezin ampirik bölümünü oluşturan Üçüncü ve Dördüncü Bölümlerde, iPad'i sınıflarında aktif olarak kullanan öğretmenler arasından bir lise fizik öğretmeni seçilmiştir. Çalışma, Orta Batı Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan ve farklı öğrenci profillerine sahip bir devlet lisesinde yürütülmüştür. Veriler on sekiz ders saati boyunca toplanmıştır. Birincil veri kaynakları derslerin video kayıtları, iPad uygulamaları ve öğretmen görüşmeleridir. Destekleyici ikincil veri kaynakları ise gözlemler sırasında çekilen fotoğraflar, ders planları, değerlendirme örnekleri, öğrenci ürünleri ve öğrenci görüşmelerinden oluşmaktadır. İkinci makalede, bir lise fizik öğretmeninin teknoloji destekli sınıfı incelenerek, teknolojinin öğretmenin biçimlendirici değerlendirme uygulamalarına etkisi ve iPad'in biçimlendirici değerlendirme sürecini nasıl etkilediği sosyokültürel öğrenme perspektifleriyle ele alınmıştır. Katılımcı öğretmenin biçimlendirici değerlendirme uygulamaları (üyeler, araçlar ve sınıf normları) betimlenmiştir. Bulgular, iPad'in biçimlendirici değerlendirme sürecine etkilerinin üç başlık altında toplandığını göstermiştir: (1) sınıf topluluğunu dönüştürme, (2) öğrencileri güçlendirme ve (3) kanıta dayalı tartışmaları kolaylaştırma. Bu çalışma, teknolojinin öğretmenin biçimlendirici değerlendirme uygulamalarına etkisini, bu etkinin sınıf normlarını nasıl yeniden şekillendirdiğini ve teknoloji kullanımının öğrenci kimliği gelişimini nasıl etkilediğini ortaya koymuştur. Üçüncü makalede, biçimlendirici değerlendirmenin en önemli unsuru olan geri bildirim üzerine odaklanılmıştır. iPad uygulamalarının geri bildirim sağlamayı ne ölçüde desteklediği incelenmiş ve uygulamaların sunduğu olanaklar öğretmen uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. Verilerin analizini mümkün kılmak için Hatzipanagos ve Warburton'un (2009) geri bildirim boyutları geliştirilmiştir. Analiz sonuçları, uygulamaların farklı geri bildirim boyutlarını destekleme açısından çeşitlilik gösterdiğini; öğretmenin ise öğrencilerle yürüttüğü ek tartışmalar ve etkileşimler yoluyla, bir uygulamanın desteklemediği boyutları da destekleyebildiğini ortaya koymuştur. Uygulama olanakları ve öğretmen uygulamalarına ilişkin sunulan örnekler, öğretmen adayları ve görevdeki öğretmenler için yararlı olabilir. Uygulama geliştiriciler de bu çalışmadan, etkili geri bildirimi destekleyecek uygulamalar geliştirme sürecinde faydalanabilirler. Tezin deneysel bölümünde, katılımcı öğretmen aktif olarak iPad kullanan bir lise fizik öğretmenidir. Veriler, on sekiz sınıf oturumunda toplandı. Veri kaynakları sınıf oturumlarının video kaydı, iPad uygulamaları, öğretmen görüşmeleri, ders planları, öğrenci örnekleri ve öğrenci görüşmeleridir. İkinci makalede, teknolojinin öğretmenin süreç değerlendirmesi uygulamalarına etkisini anlamak ve iPad kullanımının süreç değerlendirmesi sürecini nasıl etkilediğini anlamak için sosyokültürel öğrenme perspektiflerini kullanarak teknolojiyle zenginleştirilmiş bir lise fizik sınıfı incelendi. iPad'in değerlendirme süreci üzerindeki etkileri tartışıldı. Üçüncü makalede, iPad uygulamalarının geribildirimi ne kadar iyi desteklediği incelendi. Ardından, uygulamaların yeterliliği ile öğretmenin iPad kullanımı karşılaştırıldı. Araştırma sonuçları farklı uygulamaların geribildirim boyutlarını desteklemede çeşitlilik gösterdiğini, öğretmenin ek tartışmalar ve öğrencilerle etkileşimler yoluyla, süreç değerlendirmesini zenginleştirdiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Formative assessment is essential for improving student learning. Formative assessment research has predominantly used cognitive learning theories. In this dissertation study, I used sociocultural learning perspectives to understand how formative assessment supported student learning during interaction and how it empowered students. This dissertation included three manuscripts. The first manuscript was a conceptual study. I developed a new formative assessment cycle that was built on sociocultural perspectives and prior formative assessment cycles. The model included four steps: building community, monitoring community, community mediation, and redefining goals. These steps were described in detail with examples, and the roles of the teacher, learners, and peers were discussed. Future researchers may potentially use the model to understand formative assessment practices. Practicing teachers and teacher educators may benefit from the provided examples for classroom implementation of the model. In the empirical part of the dissertation, Chapter Three and Chapter Four, the participant teacher, who was a high school physics teacher, was selected from teachers that had been actively using iPads in their classrooms. This study was conducted at a public high school in the Midwest United States that had a diverse student population. Data were collected across eighteen class sessions. Primary data sources included video recorded observation of class sections, iPad applications, and teacher interviews. Supporting secondary sources included pictures taken during observations, lesson plans, assessment examples, student-works, and student interviews. In the second manuscript, I examined a high school physics teacher's technology-enhanced classroom to understand the impact of technology on the teacher's formative assessment practices, and how the iPad influenced the formative assessment process, by using sociocultural learning perspectives. The participant teacher's formative assessment practices were described (members, tools, and classroom norms). Results showed that influences of the iPad on the formative assessment process were: 1) transforming classroom community, 2) empowering students, and 3) facilitating evidence-based discussions. This study shed light on: the impact of technology use on the teacher's formative assessment practice, how the impact rebuilt the classroom norms, and how technology use impacted student identity development. In the third manuscript, I focused on the most important aspect of formative assessment - feedback. I examined how well iPad applications (apps) supported providing feedback. Then, I compared the app affordances with teacher practice. To enable analysis of data, I enhanced Hatzipanagos and Warburton's (2009) feedback dimensions. Analysis revealed app diversity in supporting different feedback dimensions, and the teacher, through additional discussion and interactions with students, was able to support dimensions that an app did not. The provided examples of app affordances and teacher practices may be beneficial to prospective and practicing teachers. Application designers may benefit from this study towards improving their apps to support effective feedback.