Alzheimer Hastalığı ve Hafif Kognitif Bozukluk Olgularında Göz Hareketleri
Eye Movements in patients with Alzheimer's disease and mild cognitive impairment
  1. Tez No: 694536
  2. Yazar: HATİCE ERASLAN BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AKDAL HALMAGYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Alzheimer Hastalığı (AH) ve Hafif Kognitif Bozukluk (HKB) olgularının prosakkad, antisakkad, mikrosakkad ve görsel tarama ölçümlerini sağlıklı kontrollerle (SK) karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, 30 AH ve 32 HKB olguları ile 32 SK dahil edilmiştir. Katılımcıların prosakkad, antisakkad, mikrosakkad ve görsel tarama ölçümleri göz hareketlerini değerlendiren göz izleme cihazıyla; bilişsel işlevleri genel bilişsel durum, dikkat, bellek, yürütücü işlevler, görsel mekânsal işlevler ve lisan alanlarını değerlendiren nöropsikolojik testlerle değerlendirilmiştir. Alzheimer olgularının SK'lere kıyasla prosakkad latansında uzama ile doğru sakkad sayısında azalma gözlenmiştir. AH ve HKB ile HKB ve SK'ler prosakkad ölçümleri açısından benzerdir. AH olgularının SK'lere göre düzeltilmiş sakkad, beklentisel sakkad, ekspress sakkad, hata sayısında artış, latans sürelerinde uzama ile doğru sakkad sayısında azalma ve amplitüdde küçülme; HKB'lere göre düzeltilmiş sakkad, beklentisel sakkad, hata sayısında artış ve latans sürelerinde uzama ile doğru sakkad sayısında azalma bulunmuştur. HKB'de SK'lere göre hata sayısında artış gözlenmiştir. AH'de SK'lere kıyasla mikrosakkad sıklığı ve amplidütünde düşüş gözlenirken, AH ve HKB ile HKB ve SK benzer bulunmuştur. AH'de görsel taramada fiksasyon ve sakkad sayısı SK'lere göre azalmıştır. AH ve HKB ile SK ve HKB grupları görsel tarama açısından farklılık göstermemiştir. Göz hareketleri ölçümleri ile genel biliş, dikkat, bellek, yürütücü işlevler, görsel mekânsal işlevler ve lisan ilişkili bulunmuştur. AH olguları SK'lere göre prosakkad, antisakkad, mikrosakkad ve görsel tarama ölçümlerinde göz hareketi anormallikleri göstermiştir. Göz hareketleri AH'yi HKB ve kontrollerden ayırt etmede olası bir klinik test olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the prosaccade, antisaccade, microsaccade and visual scanning measurements in Alzheimer's disease (AD) and mild cognitive impairment (MCI) with healthy controls (HC). The study included 30 AD and 32 MCI patients and 32 HC who applied to Dokuz Eylül University Department of Neurology. Eye movements of the participants, prosaccade, antisaccade, microsaccade and visual scanning measurements were made with an eye-tracking device; cognitive functions were evaluated with neuropsychological tests evaluating the general cognitive status, attention, memory, executive functions, visuospatial functions and language domains. Compared to HC, an increase in prosaccade latency and a decrease in the number of correct saccades were observed in AD. Patients with AD and MCI, MCI and HC are similar in terms of prosaccade measurements. It was found that the corrected saccade, anticipatory saccade, express saccade, uncorrected error and latency of AD patients were increased than HC, and the correct saccade number and amplitude were decreased. Compared to MCI, AD showed an increase in the corrected saccade, anticipatory saccade, uncorrected error and latency and a decrease in the correct saccades. An increase in the uncorrected error was observed in MCI compared to HC. While a decrease in the frequency and amplitude of microsaccades was observed in AD compared to HC, AD and MCI and MCI and HC were found to be similar. In AD, the number of fixations and saccades decreased in visual scanning compared to HC. The AD and MCI and HC and MCI groups did not differ in terms of visual scanning. Eye movement measurements were associated with global cognition, attention, memory, executive functions, visuospatial functions and language. AD showed eye movement abnormalities in prosaccade, antisaccade, microsaccade and visual scanning measurements compared to HC. Eye movements can be used as a possible clinical assessment tool to distinguish AD from MCI and HC.