Parkinson Yorgunluk Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Turkish adaptation of Parkinson Fatigue Scale and investigating it's psychometric properties
- Tez No: 466349
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Parkinson hastalığı sinir sisteminin en sık görülen kronik dejeneratif hastalıklarından birisidir. Parkinson hastalığında hareket ile ilgili bulguların yanı sıra, hareket ile ilgili olmayan bulgular da sıklıkla görülmektedir. Yorgunluk Parkinson hastalığının her evresinde oluşabilmekte ve önemli yetersizliklere yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı Parkinson Yorgunluk Ölçeğinin Türkçe uyarlamasının yapılması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmamızda Parkinson Yorgunluk Ölçeğinin Türkçe uyarlaması yapıldıktan sonra 96 idiyopatik Parkinson hastasına uygulandı. Demansı olan hastalar çalışmamızdan dışlandı. Çalışmamızda Parkinson Yorgunluk Ölçeğinin yapı geçerliliği, iç tutarlılık ve test – tekrar test güvenilirliği incelendi. Yapı geçerliliği için yakınsak ve ayrımsama geçerlilikleri incelendi. Yakınsak geçerlilik için Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Düzenlenmiş Yorgunluk Etki Ölçeğinden yararlanıldı. İç tutarlılık Cronbach alfa ile katsayısı ile belirlendi. Test – tekrar test güvenilirliği için Parkinson Yorgunluk Ölçeği ilk değerlendirmeden yedi ile on dört gün sonra yinelendi. Parkinson Yorgunluk Ölçeği ile Yorgunluk Şiddet Ölçeği arasında Spearman r=0,844 ve Düzenlenmiş Yorgunluk Etki Ölçeği ile arasında Spearman r=0,764 katsayıları ile korelasyonlar olduğu bulundu. Ölçeğin iç tutarlılığını gösteren Cronbach alfa katsayısı 0,947 olarak hesaplandı. Test – tekrar test güvenilirliğinde ise ölçeğin sınıf içi korelasyon katsayısı 0,928 olarak bulundu. Parkinson Yorgunluk Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile çok güçlü; Düzenlenmiş Yorgunluk Etki Ölçeği ile güçlü korelasyonlar göstermiştir. Ölçek yüksek iç tutarlılığa ve test – tekrar test güvenilirliğine sahiptir. İstatistiksel analizler sonucunda Parkinson Yorgunluk Ölçeğinin geçerli ve güvenilir olduğu bulundu. Parkinson Yorgunluk Ölçeğinin, yorgunluğun değerlendirilmesi amacıyla araştırmacılar ve sağlık çalışanları tarafından kullanımı uygundur.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is one of the most common chronic degenerative diseases of the nervous system. In Parkinson's disease, non-motor symptoms are seen as frequently as motor symptoms. Fatigue can occur in all stages of Parkinson's disease and leads to significant disabilities. The aim of this study is to analyze the psychometric properties of the Turkish version Parkinson Fatigue Scale. 96 patients with idiopathic Parkinson's disease were included in our study. Patients with dementia were excluded from our study. Structural validity, internal consistency and test - retest reliability of Parkinson Fatigue Scale were analyzed. For convergent validity, Fatigue Severity Scale and Modified Fatigue Impact Scale were used. Internal consistency was determined by the Cronbach's alpha coefficient. For test - retest reliability Parkinson Fatigue Scale repeated between seven to fourteen days after first measurements. Correlation found between the Parkinson Fatigue Scale and the Fatigue Severity Scale with Spearman's r=0.844 and the Modified Fatigue Impact Scale with Spearman's r=0,764 coefficients. The Cronbach's alpha coefficient, which indicates the internal consistency of the scale, was calculated as 0.947. In the test-retest reliability, the intra class correlation coefficient was found 0.928. Parkinson's Fatigue Scale showed strong correlations with Fatigue Severity Scale and Modified Fatigue Impact Scale. The scale has high internal consistency and test - retest reliability. Statistical analyzes showed that the Turkish version Parkinson Fatigue Scale was valid and reliable. Parkinson Fatigue Scale is suitable for use by researchers and healthcare professionals to assess fatigue.