Manual ability measure-36 (MAM-36) ölçeğinin türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Reliability and validity studies of turkish version of manual ability measure-36 (MAM-36)
- Tez No: 466350
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; 'Manual Ability Measure-36 (MAM-36)' testinin nörolojik hastalığı bulunan kişilerde geçerlilik ve güvenirliliğini çalışmaktır. Yöntem: Çalışmaya 101 multipl skleroz (MS), 92 inme ve 57 Parkinson olmak üzere toplam 250 hasta katıldı. Katılımcılar üst ekstremite etkilenimi olan nörolojik hastalar arasından seçildi. Katılımcılara el becerilerini ölçmek için El Becerileri Ölçeği-36 (EBÖ-36) ve 'Disabilities of the Arm Shoulder and Hand' (DASH) testi uygulandı. EBÖ-36'nın geçerliliğini belirlemek için EBÖ-36 ve DASH arasındaki korelasyona bakıldı. EBÖ-36'nın test-tekrar test güvenilirliğini ölçmek için hastalar 2 hafta sonra tekrar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 56.23±16.82 yıl olan 250 hasta (154 kadın, 96 erkek) katılmıştır. Olguların toplam EBÖ-36 skorları ortalaması 65.80±9.20, toplam DASH skorlarının ortalaması 23.33±17.23 olarak hesaplandı. Hastaların cinsiyete, el dominantlığına ve etkilenim durumuna göre EBÖ-36 skorlarında değişikliğe bakıldı ve istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objectives: This studies aim was to investigate the validity and reliability of Turkish version of Manual Ability Measure-36 (MAM-36) in patients with neurological disease. Materials-Method: The study included 250 patients (101 MS, 92 stroke, 57 Parkinson). Participants were selected from a cohort of neurologic patients with upper extremity impairments. MAM-36 and DASH were used to evaluate hand skills of participants. Agreement between MAM-36 and DASH was analyzed to establish concurrent validity for MAM-36. Patients were re-evaluated 2 weeks after initial assessment to determine test-retest reliability of MAM-36. Results: This study included 250 patients (154 female, 96 male) with a mean age of 56.23±16.82 years. Mean MAM-36 and DASH scores of the participants were 65.80±9.20 and 23.33±17.23, respectively. There was no statistically significant difference in MAM-36 scores according to the gender, hand dominance and bilateral/unilateral affected patients.