Off pomp ve on pomp koroner bypass'larda preoperatif kan değerlerinin, koroner lezyonların, syntax skorunun ve ek hastalıkların postoperatif aritmiye etkisi
  1. Tez No: 466367
  2. Yazar: BEKİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ENDER TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Günümüzde koroner bypass cerrahisinde karşılaştığımız problemlerin önemli kısmını postoperatif dönemde gelişen aritmiler oluşturmaktadır. Postoperatif aritmiler ejeksiyon fraksiyonunu etkileyerek mortaliteye sebep olmaktadır. Preoperatif dönemde aritmiye neden olabileceği düşünülen durumlar için tedavi uygulansa da, postoperatif dönemde aritmiler sık görülmektedir. Bu çalışma preoperatif dönemde hastanın elektrolitlerinin, ek hastalıkların, syntax skorunun postoperatif dönemde aritmiye etkisini incelemek için yapıldı. Materyal: Bu çalışmada izole koroner bypass operasyonu yapılan 90 hasta bulunmaktadır. Hastalar aritmi gelişip gelişmemesine göre 2 gruba ayrıldı. Hastaların 58 (%64.4)'i erkek, 32(%35.6)'si kadındır. Hastaların ortalama yaşı 61 (33-76)'dir. Çalışmamız retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Diabetes Mellitus (DM), Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Hipertansiyon (HT), cinsiyet, yaş, syntax skoru, preoperatif elektrolit değerleri ile aritmi gelişimi arasında anlamlı ilişki görülmedi. Mean Platelet Volüme (MPV) oranı ile aritmi oluşumu arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p=0,001). Sonuç: Koroner bypass operasyonu yapılan 90 hastada; preoperatif kan değerlerinin, ek hastalıkların, syntax skorunun postoperatif dönemde aritmiye etkisini araştırıldığında, sadece MPV oranı ile aritmi arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Currently, most of the problems encountered in coronary bypass surgery are postoperative arrhythmias. Postoperative arrythmias cause mortality by affecting the ejection fraction. Arrhythmias are commonly seen in the postoperative period despite the treatment was used for the situations that may cause arrhythmia. This study was performed to investigate the effects of patients' electrolite levels, additional diseases and syntax score in the preoperative period on arrhythmia development in the postoperative period. Materiel: In this study, 90 patients underwent isolated coronary bypass surgery. Patients were divided into 2 groups according to whether they developed arrhythmia or not. 58 (64.4%) of the patients were male and 32 (35.6%) were female. The mean age of the patients was 61 (33-76). Our study consisting of 90 patients undergoing coronary bypass surgery was retrospectively reviewed. Result: A significant relationship was not seen between DM, KOAH, HT, sex, age, syntax score, preoperative electrolyte data and arrhythmia. A statistical relationship was found only between MPV ratio and arrhythmia (p=0,001). Conclusion: When the effects of the preoperative blood measures, additional diseases and syntax scores on arrhythmia in the postoperative period are investigated, a meaningful statistical relationship was determined only between MPV ratio and arrhythmia.