Adjuvan aromataz inhibitörü kullanan erken evre meme kanserli hastalarda vücut yağ oranının prognostik önemi
Effect of body fat mass ratio on prognosis in early stage breast cancer patients using adjuvant aromatase inhibitors
  1. Tez No: 466371
  2. Yazar: ZİYA KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve amaç: Obezite postmenopozal meme kanseri gelişimi için bir risk faktörü ve meme kanseri için bir kötü prognoz göstergesidir. Aromataz inhibitörleri genelde postmenopozal dönemde olmak üzere premenopoz hastalarda LHRH analoğu ile birlikte kullanılmaktadırlar. Birçok çalışmada etkinliğine dair veriler açıklanmıştır. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar obez hastalarda aromataz inhibitörlerinin daha az etkili olabileceği ve bunun muhtemel periferik yağ dokusunda aromataz enzim aktivitesinde artış ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Obez hastalarda aromataz inhibitörlerine karşı direnç ve daha düşük sağkalım olduğu gösterilmiştir. Bizim çalışmamızın hedefi, vücut yağ oranının; meme kanserli hastalarda aromataz inhibitörlerine karşı direnci göstermede ve düşük sağkalım üzerine VKİ (vücut kitle indeksi) gibi parametrelere göre daha etkili bir parametre olup olmadığını araştırmak. Materyal ve metod: Ocak 2001-Mart 2017 yılları arasında meme kanseri tanısı almış erken evre olan ve opere edilen adjuvan aromataz inhibitörü tedavisi almış 18 yaşından büyük, vücut yağ oranı (Tanita cihazı ile) ölçümleri yapılmış 222 hasta ile çalışma yapıldı. Postmenopoz hastalar (n=192) ayrıca analiz edildi. Hastaların demografik özellikleri, vücut yağ oranı, vücut yüzey alanı, vücut kitle indeksi hasta dosyalarından değerlendirildi. Hastalar vücut yağ oranı (FAT%), vücut kitle indeksine (VKİ) göre analiz edildi. Tanıdan nüks tarihine kadar geçen süre hastalıksız sağkalım (HSK) olarak değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalarda (n=222); ortalama boy 157 ±6,432 cm, ortalama kilo 78 ±14 kg, median vücut yüzey alanı 1,78 (1,32-2,16) m2 ve ortalama VKİ'si 30,9 ±5,89 olarak tespit edildi. Tanita cihazı ile tartılan hastaların vücut yağ oranı yüzdesi (FAT%); ortalama 39,9 ±6,94, hastaların vücut yağsız kitle yüzdesi; ortalama 60,1 ±6,89 tespit edildi. VKİ < 30 ve VKİ ≥ 30 olan hasta grupları analiz edildi (p=0.873). Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Tüm hastalarımızı fatmass oranı 45'den küçük ve büyük olarak kategorize edilerek hastalıksız sağkalım bilgileri değerlendirildi (p=0.015). Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Multivariate analizde yaş, grade ve fatmass değişkenleri hastalıksız sağkalımı anlamlı etkileyen bağımsız prognostik faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a risk factor for postmenopausal breast cancer development and a poor prognostic factor for breast cancer. Aromatase inhibitors are used with LHRH analogues, predominantly in postmenopausal period as well as in premenopausal patients. The efficacy data are proven in many studies. However, recent studies suggest that aromatase inhibitors may be less effective in obese patients and this may be related to increased aromatase enzyme activity in the peripheral fat tissue. In obese patients, resistance to aromatase inhibitors and lower survival rate has been shown. The aim of this study is to investigate the role of body fat mass ratio in developing resistance to aromatase inhibitors in breast cancer patients and its efficacy comparison with VKI on lower survival rates. Materials and Methods: We studied 222 patients who had an early stage breast cancer diagnosis between January 2001 and March 2017 and treated with adjuvant aromatase inhibitor treatment with age greater than 18 years. All patients body fat mass ratio were assessed by Tanita. Postmenopausal patients (n=192) were also analyzed. Patients' demographic characteristics, body fat mass ratio, body surface area, body mass index were recorded from patient files. Patients were analysed for body fat mass ratio (FAT%) and body mass index (BMI). The time from diagnosis to relapse was accepted as disease free survival (HSC). Findings: All patients were found to have an average height of 157 ±6,432 cm, a mean weight of 78 ±14 kg, a median body surface area of 1.78 (1,32-2,16) and a mean BMI of 30,9 ±5,89. Mean body fat mass ratio of patients, which were assessed by Tanita device (FAT%), was 39.9 ±6.94, and mean of body fat-free mass of patients was 60,1 ± 6,89.