Kronik hepatit B'ye bağlı fibrozisin saptanmasında fibrotest ve elastografinin değeri
The value of fibrotest and elastography in the detection of fibrosis due to chronic hepatitis B
  1. Tez No: 466372
  2. Yazar: ESMA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL AYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hepatit B dünya genelinde sık görülen, kronikleşebilen bulaşıcı bir hastalık olması yönüyle önemli bir epidemiyolojik sorundur. Kronik olgularda hepatoselüler karsinom (HSK) ve siroz gibi ciddi komplikasyonlara sebep olduğundan tanı ve takibi önem arz etmektedir. Kronik Hepatit B'li (KHB) hastalarda karaciğer fibrozis evresi, seçili olgularda tedavi endikasyonunu belirlemesinin yanısıra prognostik öneme de sahiptir. Geleneksel olarak karaciğer biyopsisi fibrozis evresini belirlemede altın standart kabul edilir. Ancak karaciğer biyopsisinin histopatolojik değerlendirmede değişkenlik gösterebilmesi ve invaziv olması yönüyle komplikasyonlara açık olması biyopsinin yararını kısıtlamaktadır. Günümüzde karaciğer biyopsisinin yerini alabilecek noninvaziv testler hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Bunlar arasında bulunan FibroTest'in ve Acustic Radiation Force Impulse (ARFI) kuantifikasyon elastografinin tanısal değeri araştırma konumuz olmuştur. Hastanemize KHB nedeni ile başvuran ve son bir hafta içinde karaciğer biyopsisi yapılmış olan 32 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan FibroTest çalışılmak üzere kan alındı ve aynı gün içinde ARFI elastografi bakıldı. Çalışma kriterlerine uyan 28 patoloji, 30 FibroTest ve 31 ARFI elastografi sonucu değerlendirmeye alındı. Patoloji sonuçları baz alınarak noninvaziv tetkiklerin tanısal performansı değerlendirildi. Hastalar belirgin fibrozisi olan (Grup 2: Ishak evre F3-4-5-6) ve olmayan (Grup 1: Ishak evre F0-1-2) şeklinde iki gruba ayrıldı. Belirgin fibrozisi ayırdetmek için bakılan ROC eğrisi altında kalan alan (AUROC) FibroTest için 0,56 saptanarak düşük tanısal performans gösterirken ARFI elastografi için 0,92 değeri ile iyi tanısal performans göstermiştir. FibroTest ve ARFI elastografinin kendi aralarında bakılan korelasyon testinde uyum saptanmamıştır. Patoloji sonucu ile ARFI elastografi arasında ise anlamlı korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda KHB'de belirgin fibrozisi ayırdetmede FibroTest yetersiz bulunurken ARFI elastografinin iyi tanısal performans gösterdiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B is an important epidemiological problem in that it is a chronic infectious disease that is frequently seen in the world. Since serious complications such as hepatocellular carcinoma (HCC) and cirrhosis occur in chronic cases, diagnosis and follow-up are important. In patients with chronic hepatitis B (CHB), the stage of liver fibrosis has prognostic significance as well as the indication for treatment in selected cases. Traditionally, liver biopsy is considered the gold standard for determining fibrosis stage. However, the ability of liver biopsy to vary with histopathological evaluation and the fact that it is invasive and open to complications is limiting the benefit of biopsy. Currently, there are many researches about noninvasive tests that can take place in liver biopsy. Among them, the diagnostic value of FibroTest and Acustic Radiation Force Impulse (ARFI) quantification elastography has been our research topic. Thirty-two patients who were referred to our hospital for CHB and who had liver biopsy within the last week were included in the study. Blood was drawn from the patients to study FibroTest and ARFI elastography was examined within the same day. Twenty-eight pathologies, 30 FibroTest and 31 ARFI elastography results which compliant with the study criteria were evaluated. The diagnostic performance of noninvasive tests was evaluated based on pathology result. Patients were divided into two groups with (Group 2: Ishak stage F3-4-5-6) and without (Group 1: Ishak stage F0-1-2) significant fibrosis. The area under the ROC curve (AUROC) to distinguish significant fibrosis was observed 0.56 for FibroTest and showed poor diagnostic performance, while ARFI elastography showed good diagnostic performance with value of 0.92 . There was no correlation between the FibroTest and ARFI elastography in the correlation test. Significant correlation was found between pathology result and ARFI elastography We concluded that ARFI elastography showed good diagnostic performance while FibroTest was found to be insufficient in distinguishing significant fibrosis in CHB in our study.