Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği dönemi öğrencilerinin girişimsel radyoloji hakkındaki bilgi düzeyi ve kariyer seçimi üzerine etkileri
The knowledge level of Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty Family Medicine term students about interventional radiology and its effects on career choice
  1. Tez No: 927467
  2. Yazar: ELİF AZRA ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ, DOÇ. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Girişimsel Radyoloji (GR), radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak tanı fakat daha çok tedavi işlemlerini içeren bilim dalıdır. Hızla genişleyen bu alanın daha iyi tanınması ve geleceğin hekimlerine tanıtılabilmesi gerekmektedir. Bu da, tıp öğrencilerinde ve GR'ye hasta sevk eden hekimlerde, GR hakkındaki bilgi düzeylerinin ve farkındalığın arttırılması ile sağlanabilir. Bu çalışmada, 6. Sınıf öğrencilerinin GR hakkındaki bilgi düzeylerini öğrenmek amaçlanmıştır. Aynı zamanda, öğrencilerin bu çalışmaya katılarak GR hakkındaki kendi bilgi düzeylerini görmeleri sağlanıp meslek hayatlarına farkındalığı daha yüksek olarak başlamaları hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel planda hazırlanmış olan bu çalışmanın evreni 2022- 2023 dönemi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki tüm 6. Sınıf öğrencileri olup (s=182) çalışmaya 165 son sınıf tıp öğrencisi katılmıştır. Tüm katılımcılara, sosyodemografik özellikleri, girişimsel radyoloji hakkındaki farkındalık düzeyleri ve GR hakkındaki bilgi düzeylerini anlamaya yönelik açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan 28 soruluk anket formu araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. SPSS 25.0 paket programı kullanılarak istatiksel değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 165 öğrencinin %50,3'ünü (s:83) erkekler, %49,7'sini (s=82) kadınlar oluşturmuş ve %72,7'si (s=120) radyoloji stajı esnasında girişimsel radyolojik işleme tanıklık etmiştir. Katılımcıların %55,8'i (s=92) GR hakkındaki bilgisini zayıf olarak değerlendirmiş ve %81,8'i (s=135) şu anda GR hakkında bilgi veremeyeceğini belirtmiştir. Katılımcıların %81,8'i (s=135) birinci basamak hekimlerinin bu konuda bilgi sahibi olması gerektiğini düşünmekte ve buna yönelik %62,4'ü (s=103) bu konuda eğitim almak istemektedir. Tüm öğrencilerin, GR başarı oranlarının, ortalama ve sapma değeri 0,58±0,20 saptanmıştır. Sonuç: Öğrencilerin çoğunun, GR hakkında kendi bilgilerini zayıf olarak değerlendirmesine rağmen GR başarı oranlarının ortalamanın üzerinde olduğu saptanmıştır. Benzer çalışmaların yapılması ile öğrencilerin farkındalıkları arttırılabilir. Tıp eğitiminde, GR eğitimlerine ve klinik uygulamalarına daha çok yer verilmesinin bilgi düzeyine pozitif katkısı olacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Interventional Radiology (IR) is a field of science that involves diagnostic but primarily therapeutic procedures using radiological imaging methods. This rapidly expanding area needs to be better recognized and introduced to future physicians. This can be achieved by increasing the knowledge and awareness levels of both medical students and physicians who refer patients to IR. The aim of this study is to assess the knowledge levels of 6th-year medical students about IR. Additionally, it aims to allow students to evaluate their own knowledge levels about IR through their participation in this study and to begin their professional lives with higher awareness. Materials and Methods: The population of this descriptive cross-sectional study comprised all 6th-year students at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine during the 2022-2023 academic period (n=182), with 165 final-year medical students participating in the study. A 28-item questionnaire, consisting of open- and closed-ended questions aimed at understanding the sociodemographic characteristics, awareness levels about interventional radiology, and knowledge about IR, was administered face-to-face by the researcher. Statistical evaluation was performed using the SPSS 25.0 software package. Results: Of the 165 students who participated in the study, 50.3% (n=83) were male, and 49.7% (n=82) were female. Additionally, 72.7% (n=120) of the students had witnessed an interventional radiology procedure during their radiology internship. While 55.8% (n=92) of the participants evaluated their knowledge of IR as weak, 81.8% (n=135) stated that they could not currently provide information about IR. Furthermore, 81.8% (n=135) believed that primary care physicians should have knowledge about IR, and 62.4% (n=103) expressed a desire to receive training in this field. The average success rate of all students regarding IR was found to have a mean and standard deviation value of 0.58±0.20. Conclusion: Although the majority of students evaluated their knowledge of IR as weak, it was found that their success rates concerning IR were above average. Similar studies could increase students' awareness of IR. It is anticipated that including more IR education and clinical applications in medical training would positively contribute to the knowledge levels of students.