Gebelikte kullanılan destek tedavisine uyum ve etkileyen faktörler
Use of supplementation therapy in pregnancy and effecting factors
- Tez No: 466381
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZEL DİŞCİGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve amaç Anne ve bebek sağlığı, sağlıklı toplumun temelini oluşturur. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde, anne ve çocuk sağlığı açısından gebelik öncesi ve sonrası danışmanlık ve izlem önemli bir yer tutmaktadır. Anne ve bebek sağlığı için gebelik döneminde destek tedavisi olarak folik asit, demir ve D vitamini önerilmektedir. Çalışmamızın amacı Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran gebelerde destek tedavisi kullanım durumu ve tedaviye uyumu etkileyen faktörleri saptamaktır. Gereç ve yöntem Çalışmamız; 1 Haziran 2016 - 30 Eylül 2016 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 2. ve 3. trimester gebelerde yüz yüze anket uygulanarak yapılmışır. Tek merkezli, kesitsel analitik bir çalışmadır. Dahil edilme kriterlerine uygun 488 gebeden 402'si (%82,4) çalışmaya katılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı analizler; sayı, yüzde, ortalama, minimum ve maksimum değer şeklinde yapılmış olup gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim The health status of the mothers and babies form the basis of the population. There are some studies emphasizing the importance of the supplementation therapy in pregnancy for the health of mothers and babies. Regarding to this result, the knowledge level of the pregnants for supplementation therapy must be increased and sufficient time must be given to pregnant women. The aim of this study is to determine the use of supplementation therapy in pregnancy and effecting factors among pregnant women referred to Adnan Menderes University Medical School Hospital Gynecology Clinic. Material and Method Face to face interview was conducted to pregnant women, who were at their second and third trimester and referred to Adnan Menderes University Medical School Hospital gynecology out-patient clinic from 1st of June to 30st of September 2016. The study is a single centered, cross-sectional analytical study. Four hundred two (82,4%) of 488 pregnant women who met inclusion criterias participated in the study. Data of the study is statistically evaluated. Descriptive statistics are number, percent, mean, minimum and maximum values and chi-square test is used for statistical analysis.