Kronik bel ağrısında lomber stabilizasyon egzersizlerinin denge ve klinik iyileşmeye etkisi
The effect of lumber stabilization exercise on the balance and clinical health
- Tez No: 466385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN TAŞTABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; kronik bel ağrısının tedavisinde kullanılan lomber stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi ve denge üzerine etkisini araştırmak, bunun yanında egzersizlerin lomber multifidus kası kesitsel alanlarında artışa yol açıp açmadığını değerlendirmektir. Bu çalışmaya kronik bel ağrısı tanısı alan 66 hasta alındı. Hastalar randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n:28) lomber stabilizasyon egzersizleri, TENS ve Hotpack tedavileri, ikinci gruba (n:37) ise sadece TENS, Hotpack tedavileri verildi. Hasta değerlendirme işlemi tedavi öncesinde ve tedavi başlangıcından 8 hafta sonra yapıldı. Ağrı için; İstirahat ve hareket esnasında Visuel Analog Skala (VAS), fonksiyonel dizabilite için; Roland Morris Sorgulama Anketi ve Oswestry Özürlülük İndeksi, yaşam kalitesi için; Kısa Form-36 (SF-36) değerlendirme formu, denge için; Tetrax cihazı ve multifidus kas kesitsel alanları için Ultrason ile değerlendirme yapıldı. Grup 1'deki hastalarda tedavi öncesi ve sonrası elde edilen veriler açısından karşılaştırıldığında düşme riski (FI) hariç tüm parametrelerde anlamlı iyileşme saptanmıştır.Grup 2'deki hastalarda ise düşme riski (FI), sağ/sol 5. multfidus kas kesitsel alanı ve SF 36'nın genel sağlık algısı (SF-GSA) hariç tüm parametrelerde olumlu gelişme saptanmıştır. Her iki grup kendi arasında multifidus kaslarının kesitsel alanı, SF-36'nın fiziksel rol güçlüğü, Ağrı ile Ruhsal sağlık ve Enerji/vitalite/ canlılık alt parametreleri açısından karşılaştırıldığında egzersizleri alan hastalar lehine anlamlı gelişme saptanmıştır. Düşme indeksi, VAS skorları, Roland Morris Sorgulama Anketi ve Oswestry Özürlülük İndeksi açısından değerlendirildiğinde ise gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı.Sonuç olarak lomber stabilizasyon egzersizlerinin; ağrı, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine olumlu etkileri saptandı. Kullanılmamaya bağlı gelişen multifidus atrofisi için yapılan egzersizlerle birlikte bu kasın kesitsel alanlarında anlamlı artış sağlanmıştır. Multifidus'un bir diğer önemli görevinin propriosepsiyon olduğu bilinmektedir. Bunun değerlendirildiği denge muayenelerinde ise egzersiz sonrasında bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of lumbar stabilization exercises on chronic low back pain for; pain, functioning, quality of life, balance as well as trophic improvement of lumbar multifidus muscles. 66 patients with chronic low back pain were enrolled in this study. The patients were randomized and divided into two groups. Lomber stabilization exercises, TENS and Hotpack treatments were given to the first group (n: 28) while the second group (n: 37) were treated with only TENS and Hotpack. Patients' evaluations have been carried out before and after 8 weeks later. Visuel Analog Scale (VAS) were used to determine the pain as a numeric scale during the rest and pyhsical activity. Modified Oswestry Questionnaire Survey and Roland Morris Scale were used to evaluate of functional disability. The Short Form-36 (SF36) applied to measure of quality of life. To evaluation the body balance Tetrax device, to measure multifidus muscle's cross-sectional areas Ultrasound has been used. Except falling risk (FI) in all parameters we had observed significant improvement in group 1. There was no any improvement in the parameters such as risk of falls (FI), left/right 5th multifidus muscle cross-sectional area and SF 36 the general health perception in group2.Furthermore the cross-sectional area of the multifidus muscles, the physical role of SF-36, the mental health and energy / vitality subparameters were found significantly improved in group 1 when compared to the other group. There was no significant difference between the groups when the fall index, VAS scores, Roland Morris Questionnaire and Oswestry Disability Index were considered. As a result, lomber stabilization exercises have positive effect on pain relief, improve the functional capacity and quality of life. Additionally the exercises also increased cross-sectional areas of weak multifidus muscles. It is known that another important task of multifidus is to provide the trunk proprioception. For this reason we performed the disease balance examination for both groups. Finaly we found no significant difference between two groups.