Bipolar bozukluk ile anksiyete bozuklukları arasındaki ilişkinin saptanması
Determining the relationship between bipolar disorder and anxiety disorders
  1. Tez No: 466390
  2. Yazar: OKTAY KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SEVİNÇOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bipolar bozukluk tanılı hastalarda anksiyete bozukluğu ek tanı oranlarını belirlemek, eşlik eden anksiyete bozukluğunun sosyodemografik değişkenlerle ilişkisini ve klinik özelliklere etkisini araştırmaktır. Yöntem: Araştırmaya Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne ayaktan başvuran ya da psikiyatri servisinde yatarak tedavi gören, 18-65 yaş arasında, DSM-IV tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tip I veya tip II tanısı alan 200 hasta dahil edilmiştir. Hastalara DSM-IV eksen tanıları için yapılandırılmış klinik görüşme ölçeği (SCID-I), Beck Depresyon Ölçeği ve Young Mani Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalarda en az bir anksiyete bozukluğu ek tanı oranı şu anda %32.5, yaşam boyu %43.5; birden çok anksiyete bozukluğu ek tanı oranı şu anda %6.5, yaşam boyu %11.5 olarak saptanmıştır. Anksiyete bozuklukları ayrı ayrı değerlendirildiğinde ek tanı oranları sırasıyla şu anda sosyal anksiyete bozukluğu %14, obsesif kompulsif bozukluk %8.5, yaygın anksiyete bozukluğu %7, özgül fobi %5, travma sonrası stres bozukluğu %2.5, panik bozukluk %2.5; yaşam boyu sosyal anksiyete bozukluğu %16, obsesif kompulsif bozukluk %14, yaygın anksiyete bozukluğu %13.5, özgül fobi %5, panik bozukluk %4.5, travma sonrası stres bozukluğu %3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the rate of comorbidity of anxiety disorders in patients with bipolar disorder, and to investigate the associations of comorbid anxiety disorders with several sociodemographic and clinical variables. Method: The study included 200 patients who were admitted to the Adnan Menderes University Medical Faculty Hospital Psychiatric Outpatient Clinic or who received inpatient treatment at the psychiatric ward and between the ages of 18 and 65 who received bipolar disorder type I or type II diagnosis according to DSM-IV diagnostic criteria. All participants were applied Structured Clinical Interview scale for DSM-IV axis diagnoses (SCID-I), Beck Depression Inventory and Young Mania Rating Scale. Results: The prevalence of any lifetime and current anxiety disorder for the entire sample was 43.5% and 32.5%, respectively. We have found that the rate of bipolar disorder patients with more than one additional lifetime and current diagnoses of any anxiety disorders were 6.5% and 11.5%, respectively. Current comorbidity rates were 14% for social anxiety disorder, 8.5% for obsessive compulsive disorder, 7% for generalized anxiety disorder, 5% for spesific phobia, 2.5% for posttraumatic stress disorder, 2.5% for panic disorder. Lifetime comorbidity rates were 16% for social anxiety disorder, 14% for obsessive compulsive disorder, 13.5% for generalized anxiety disorder, 5% for spesific phobia, 4.5% for panic disorder and 3% for posttraumatic stress disorder.