Panik bozukluğu ve eklem hipermobilite sendromu arasındaki ilişkinin araştırıldığı kontrollü bir çalışma
The relationship between panic disorder and joint hypermobility syndrome: A case-control study
  1. Tez No: 414870
  2. Yazar: İRFAN BASMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET GÜLPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı EHS'nin, panik bozukluğu hastalarında kontrol gruplarına göre (panik bozukluğu tanısı dışında bir psikiyatrik tanısı olan hastalar ve sağlıklı kontroller) daha sık görülüp görülmediğini ve panik/anksiyete skorları ile EHS skorları arasında bir korelasyonun olup olmadığını araştırmaktır. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran hastalardan DSM-IV TR tanı kriterlerine göre tanısı konulmuş olan hastalar ve sağlıklı kişiler dahil edilmiştir. Çalışma 3 grupla gerçekleştirilmiştir. 1. grup, panik bozukluğu tanısı alan, agorafobinin eşlik ettiği ya da etmediği hastalardan (n=30) oluşan vaka grubudur. 2. grup, bipolar bozukluk tanısı olan psikiyatrik hastalardan oluşan (n=30) kontrol grubudur. 3. grup ise geçmişte ve şimdi herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı olmayan sağlıklı kontrollerden (n=30) oluşmuştur. Gruplar yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiştir. Panik bozukluğu grubuna PAÖ, HAM-A, HAM-D ve DSKE, bipolar bozukluk tanılı kontrol grubuna HAM-D ve YMDÖ uygulanmıştır. Katılımcıların Beighton ölçeğine göre muayenesi, hastalara kör bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimi tarafından yapılmıştır. Grupların kategorik değişkenler açısından karşılaştırılması ki-kare testi ile bağımsız sayısal değişkenler student t testi ve tek yönlü anova testi ile analiz edilmiştir. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkinin araştırılmasında Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p˂0.05 olarak kabul edilmiştir. Panik bozukluğu grubu ve bipolar bozukluk tanılı kontrol grubu EHS varlığı açısından karşılaştırıldıklarında, panik bozukluğu grubunda istatistiksel olarak anlamdı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bildiğimiz kadarıyla panik bozukluğu tanılı hastalar ile bipolar bozukluk tanılı hastalar arasında EHS sıklığının karşılaştırıldığı bir çalışma bulunmamaktadır. Panik bozukluğu grubu ile sağlıklı kontrol grubu EHS varlığı açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Panik bozukluğu grubu ile sağlıklı kontrol grubu Beighton skoru yönünden karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Panik bozukluğu grubundaki hastalara uygulanan ölçeklerin (Hamilton anksiyete ölçeği, Hamilton Depresyon ölçeği, Panik agorafobi ölçeği, Durumluluk-Sürekli Kaygı Envanteri) skorları ile Beighton skorları arasındaki ilişkiye bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak literatürde belirtildiği gibi panik bozukluğu ile EHS arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu durum çalışmamızdaki örneklem sayısının azlığı, EHS ile ilişkili olduğu bilinen MVP açısından bir inceleme yapılmamış olması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine if joint hypermobility syndrome(JHS) is seen more common in panic disorder patients compared with control group (patients that have diagnosed with any psychiatric disorder other than panic disorder and healthy patients) and if there is a correlation between panic/anxiety scores and JHS scores. The study included the paitents who have admitted to İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Education Hospital Psychiatry clinic and have been diagnosed in order to DSM-IV criteria and healthy people as control group. 3 groups have been arranged. Patients with panic disorder with or without agarophobia generated the first group (n:30). Patienst with bipolar disorder generated the second group which is the control group (n:30). Healthy people with no psychiatric disorder generated the third group which is also the control group (n:30). The groups were matched in order to age and gender. PAÖ, HAM-A, HAM-D ve DSKE were applied to panic disorder group and HAM-D ve YMDÖ were applied to control group with diagnosis of bipolar disorder. The physical examination was done by a physical medicine and rehabilitation specialist according to the Beighton criteria. Chi-square test was used for the analysis of categorical variables. Student's t-test and one way ANOVA were used for independent numerical variables. Pearson correlation analysis was used in order to compare the relationship between numerical variables. P value under 0.05 was accepted as statistically significant. The incidence of JHS in panic disorder group was determined higher and it was statistically significant when it was compared with control group. The incidence of JHS in patients with panic disorder has not been compared with patients diagnosed as bipolar disorder in the literature. There is not any statistically significant difference between the incidence of JHS in panic disorder patients group and control group. There is not any statistically significant difference between Beighton scores of panic disorder patients group and control group There is not any statistically significant relationship between the scores of scales (Hamilton anxiety rating scale, Hamilton depression scale, panic agoraphobia scale, state-trait anxiety inventory) that have been applied to the panic disorder patients and Beighton scores. As a result; this study has not supported the relationship between panic disorder and JHS that was mentioned in the literature. This situation may be due to the inadequate number of examples in our study and ignorance of mitral valve prolapsus which is a known risk factor for JHS.