Ameliyathanede kalp cerrahisi hastalarında takılan santral venöz kataterlerin malpozisyon oranlarının akciğer grafilerinde saptanması
Evaluation of the positioning of double central venous catheters and malpositionratios in cardiac surgery
  1. Tez No: 466399
  2. Yazar: SEVİNÇ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Santral venöz kateter malpozisyon oranı %6.7 olup sağ internal juguler ven için (% 4.3) dahaazdır. Çalışmamızın amacı; sağ internal juguler vene eş zamanlı olarak konulan introducer ve santralvenöz kateter yerleşim yeri ve malpozisyon oranlarını belirlemektir. Metod: 2012-2016 yılları arasında koroner bypass yapılan hastalarda santral venöz kateter yerleşimiretrospektif olarak incelendi. kateter ucunun yeri karinanın üstünde iki bölgeye ayırıldı: Zon A, sağatrium atrium girişi ve alt vena kava süperior ve Zon B, üst vena kava süperior ile sağ innominat venkavşağı. Karinanın altında yerleşen kateter ucu Zon C (sağ atrium içi) olarak değerlendirildi. Venakava süperior dışında venöz sistemde kateter yerleşimi ise malpozisyon Zon D olarak kabul edildi.Bulgular: 392 hastadan; 133'ü Zon A, 121'i Zon B ve 99'u Zon C iken malpozisyon sayısı (Zon D )39 (% 9.94) idi. En sık izlenen yanlış yerleşim yeri vena kava inferior idi. Hastalar boylarına göre,165 cm altında (Grup Kısa, n= 190) ve üstünde (Grup Uzun, n=202) olarak 2 gruba ayrıldığında; kısaboylu hastalarda Zon A (ideal yer) olan hasta sayısı az iken malpozisyon daha fazla idi (27 vs 12). Tartışma ve sonuç: Çift kateter takılmasının malpozisyon üzerine etkisini gösteren bir literatürerastlanılmamış olup çalışmamız bu alanda yapılan ilk çalışma özelliği taşımaktadır. Çalışmamızdaaynı sağ internal juguler vende iki kateter uygulaması ile vena kava inferior malpozisyonudaha sıktı. Çalışmamızın sonuçlarına göre özellikle kısa boylu hastalarda çift santral venöz katetertekniği ile kateter ucunun yanlış yerleşim oranının daha fazla olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ntroduction: The central venous catheter malposition ratio is 6.7% and it is lower for the rightinternal jugular vein (4.3%). Our study aims to determine the positions of the introducer andthe central venous catheter simultaneously placed into the right internal jugular vein as well astheir malposition ratios in cardiac surgery.Method: The central venous catheter positioning was retrospectively examined in the patientswho underwent a cardiac operation between 2012 and 2016. The ideal place for the tip of thecatheter was divided into two zones over the carina: Zone A, upper right atrium and lowersuperior vena cava (SVC) and Zone B, upper SVC and junction of the right innominate vein.The tip of catheter positioned below the carina was evaluated as Zone C (in the right atrium),whereas the positioning of a catheter outside the superior vena cava was considered amalposition. Results: Of 392 patients, 133 had the catheter tip on Zone A, 121 on Zone B, and 99 on ZoneC, whereas the malposition number (Zone D) was 39 (9.94%). The most frequently observedwrong placement was vena cava inferior. When the patients were divided into two groups as165 cm (tall, n=202) by their height, the number of Zone A (theideal place) patients was low among the short patients, while malposition was higher (27 vs12). Discussion and Conclusion: There is no literature showing the effect of the double catheter onmalposition, and we have the first study to work on this field. In our study, vena cava inferiormalposition was more frequent with two catheter application in the same right internal jugularvein. Depending on the results of our study, we think that the catheter tip malposition ratio ishigher in the short patients in particular. However, there is a need for randomized prospectivestudies