Radiyal arter kanülasyonunun damar çapı, kan akımı ve ince motor beceriye geç dönem etkileri
Late effects of radial artery cannulation on vascular diameter, blood flow and fine motor skills
  1. Tez No: 466446
  2. Yazar: AKIN BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TOMATIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Radiyal arter kanülasyonu, sürekli kan basıncı izleme ve arteriyel kan örneklemesi için sık kullanılan ve önemli bir prosedür olup, en korkulan komplikasyonu iskemik sekeldir. İşlemin geç dönem damar akış parametrelerine etkisi ve el ince motor becerisinde azalmaya neden olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmada; radiyal arter kanülasyonu işleminin damar kan akım parametreleri ve el ince motor fonksiyonlarına olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Etik Kurul onayından sonra Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanelerinde cerrahi girişim planlanan ve arter kanülasyonu gereken 18-80 yaş aralığında ASA 1-3 fiziksel durumundaki 50 hastanın işlem öncesi radiyal ve ulnar arter Doppler parametreleri ile Purdue pegboard skorları ölçüldü ve işlem sonrası belli aralıklarla Doppler parametreleri 3 aylık periyodda 7 kez daha; motor beceri skorları ise 2 kez daha ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Radial artery cannulation is a common and important procedure for continuous blood pressure monitoring and arterial blood sampling and ischemic sequelae are the most feared complication of the procedure. It is not known whether the procedure has a late effect on vascular flow parameters or decreases hand fine motor skills. In this study, the aim was to evaluate the effects of radial artery cannulation on vascular flow parameters and hand fine motor skills. Upon approval by the Ethics Committee, in 50 patients of 18-80 years of age with an ASA physical status of 1-3 who were scheduled to undergo surgical interventions requiring arterial cannulation at the Cardiovascular Surgery Department of Pamukkale University Medical School, preoperative radial and ulnar artery Doppler parameters and Purdue Pegboard scores were measured and 7 and 2 additional measurements of Doppler parameters and motor skills scores, respectively, were performed at certain intervals during the postoperative 3-months period.