Radiyal arter kateterizasyonunda ilk giriş başarı oranı ve buna etki eden faktörlerin incelenmesi
Initial success rate in radiolar artery catheterization and investigation of the factors affecting this
  1. Tez No: 487688
  2. Yazar: UFUK EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM NİL KAAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Arter kateterizasyonu, acil servis, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde hekimlerin sıklıkla uygulaması gereken, santral veya periferik bir artere kateter yerleştirilmesi işlemidir. Sık arteriyel kan gazı örneklemesi yapılacak hastalarda kan örneği almak için veya sürekli kan basıncı takibi gerektiren durumlarda invaziv hemodinamik monitörizasyon amacı ile arteriyel kanülasyon gerekmektedir. Anatomik kolaylık ve komplikasyon riskinin azlığı nedeniyle radiyal arter öncelikle tercih edilen arterdir. Radiyal arter kanülasyonu için en sık kullanılan yöntemler, palpasyon ile arter izdüşümünün belirlenmesi ve USG eşliğinde kanülasyonun gerçekleştirilmesidir. Bu çalışmada radiyal arter kateterizasyonunda ilk giriş başarı oranı ve buna etki eden faktörler incelenmiştir. Çalışmada ameliyathanede radiyal arter kateterizasyonu yapılan 108 hasta değerlendirilmiştir. Tüm hastaların verileri kateterizasyon takip formuna kaydedildi. Tüm hastalar incelendiğinde ilk giriş başarı oranı %45.9 olarak bulundu. Ultrason ile kanülasyon yapılan grupta ilk girişim başarı oranı % 69,4 iken ;palpasyon tekniği ile kanülasyon yapılan grupta bu oran % 27,1 di. İlk girişim başarı oranına etki eden faktörleri incelemek için yapılan Logistik regresyon analizi yapıldı. Radiyal arter kateterizasyonu yapılırken eş zamanlı USG kullanılması başarı oranını anlamlı olarak artırdığı bulundu (p< 0.05). Ayrıca radiyal arter çapının 2 mm den geniş olmasının da ilk giriş başarısını artıran diğer faktör olarak bulundu (p< 0.05). Diğer faktörlerin ilk giriş başarı oranına anlamlı etkisi bulunamadı. Sonuç olarak çalışmamızda radiyal arter kateterizasyonu sırasında USG kullanılması ilk giriş başarı oranını artırdığını bulduk. Bu sebeple radiyal arter kateterizasyonu sırasında USG kullanımının artırılmasının başarı oranı artırıp,tekrarlayan girişim olasılığını azaltacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Arterial catheterization is a common procedure for continuous blood pressuremonitoring andfrequent blood sampling in intensive care units, emergency departments and operation rooms. Due to anatomic convenience, ease of cannulationand a low rate of complications, radial artery is the firstly preferred site for arterial cannulation. Most frequently used techniques for radial artery cannulation are detecting landmarks of the artery by palpation or performing cannulation using ultrasound (US) guidance. In this study, we investigated the initial success rate and the factors affecting this success rate in radial artery catheterization. A total of 108 patients underwent radial artery catheterization in the operating room evaluate in this study. All patients' data were recorded in the catheterization follow-up form. When all patients were examined, the first entry success rate was 45.9%. The success rate of the first intervention was 69.4% in the USG guided cannulation group and 27.1% in the palpation cannulation group. Logistic regression analysis was conducted to investigate the factors affecting the success rate of initial intervention. Concomitant USG use significantly improved the success rate when radial artery catheterization was performed. In addition, although the diameter of the radial artery was 2 mm wide, it was found to be the other factor that increased the initial penetration. There was no significant effect of the other factors on the first entry success rate. In conclusion, we found that the use of USG during radial artery catheterization increased initial success rate. Therefore, we believe that increasing the use of USG during radial artery catheterization will increase success rate and decrease the likelihood of recurrent intervention.