Tedavi almamış HIV pozitif hastalarda d vitamini düzeyine etki eden faktörlerin irdelenmesi
Investigation of the factors that affect vitamin d levels in treatment naive, HIV positive patients
- Tez No: 466467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZTÜRK ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğinde takip edilen, antiretroviral tedavi almayan HIV pozitif hastalarda D vitamini düzeyine etki eden faktörlerin irdelenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Polikliniğimize 1 Ocak 2015 ile 1 Ekim 2016 tarihleri arasında başvuran HIV pozitif hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bu hastalardan antiretroviral tedavi almadığı dönemde 25(OH)D vitamini düzeyine bakılmış olan, 18 yaş üzerindeki 93 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, altta yatan hastalıkları, madde kullanımı, HIV enfeksiyonunun olası bulaş zamanı, D vitamini eksikliği için öngörülen risk faktörleri (koyu ten, sigara ve alkol kullanımı), son bir yılda en az bir kere üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme durumları, hastaların başvuru anında bakılan hemogram ve biyokimyasal değerleri, CD4+ T lenfosit sayıları (hücre/mm³), HIV RNA düzeyleri (IU/ml ve kopya/ml), koenfeksiyon veya malignite varlığı ile 25(OH)D vitamini düzeyleri arasındaki ilişki araştırıldı. İstatistiksel analizler MedCalc Statistical Software version 12.7.7 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 93 hastanın 10 (%10.8)'u kadın, 83 (%89.2)'ü erkek, yaş ortalaması 37.8±11.6 (18-72 yaş arasında) idi. Başvuru anında 25(OH)D vitamini düzeyi yeterli olan (≥30 ng/ml) 16 (%17.2) hasta, yeterli olmayan (0.05). Gruplar arasında komorbid durumlar açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Bu gruplardaki hastalar incelendiğinde cinsiyet, koyu tenli olma, sigara kullanımı, alkol kullanımı ve HIV enfeksiyonunun olası bulaş süresi açısından gruplar arasında fark bulunmadı (p>0.05). 25(OH)D vitamini düzeyine göre son bir yılda en az bir kez ÜSYE geçiren hastaların dağılımı açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). ALT değerleri yüksek olan hastaların 16 (%76.1)'sı, fosfor değerleri düşük olan hastaların 12 (%75)'si 25(OH)D vitamini düzeyi yeterli olmayan hasta grubundaydı (p0.05, p>0.05). Sonuç: D vitamini eksikliği HIV pozitif kişilerde yaygın olarak görülmektedir. Çalışmamızda HIV pozitif hastalarda yaş, cinsiyet, obezite gibi geleneksel risk faktörleri D vitamini düzeyleriyle ilişkili bulunmamış, sadece ALT ve fosfor düzeyleri ile D vitamini düzeyleri arasında anlamlı ilişki gösterilmiştir. ALT ve fosfor düzeyleri ile D vitamini arasındaki ilişkiyi gösterecek daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, it was aimed to investigate the factors affecting vitamin D levels in HIV-positive patients who were followed up without antiretroviral treatment in Health Sciences University, Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology Polyclinic. Materials and methods: The files of HIV positive patients who were referred to our polyclinic between 1 January 2015 and 1 October 2016 were reviewed retrospectively. Over 18 years of age, 93 patients who did not receive antiretroviral therapy and were examined for vitamin D levels were included in the study. The relationship between patients' 25(OH)D vitamin levels and demographic characteristics, underlying diseases, substance use, possible infection time of HIV, risk factors for the deficiency of vitamin D (dark skin, smoking and alcohol use), a history of at least once upper respiratory tract infection in the past year, hemogram and biochemical values at the time of admission, CD4 + T lymphocyte counts (cells / mm3), HIV RNA levels (IU / ml and copy / ml), coinfection or malignancy was investigated. Statistical analyzes were performed by using the MedCalc Statistical Software version 12.7.7. Results: Of the 93 patients included in the study, 10 (10.8%) were female, 83 (89.2%) were male and the mean age was 37.8 ± 11.6 (between 18-72). At the time of admission, there were 16 (17.2%) patients with sufficient (≥30 ng / ml) 25(OH)D vitamin levels and 77 (82.7%) patients with insufficient (0.05). There was no significant difference between groups in terms of comorbid conditions (p>0.05). When the patients in these groups were examined, there was no difference between groups in terms of sex, dark skin, smoking, alcohol use and possible infection time of HIV (p>0.05). There was no significant difference in the distribution of patients who had a history of having URTI at least once in the past year according to 25(OH)D vitamin levels (p>0.05). Sixteen (76.1%) patients with high ALT values and 12 (75%) patients with low phosphorus values were in the group of patients whose 25(OH)D vitamin levels were insufficient (p0.05, p>0.05). Conclusion: Vitamin D deficiency is common in HIV positive individuals. In our study, traditional risk factors such as age, sex, and obesity were not associated with vitamin D levels in HIV positive patients, but only significant correlations were found between ALT and phosphorus levels and vitamin D levels. More studies are needed to show the relationship between ALT and phosphorus levels and vitamin D levels.