Düşük tehdidinde rutin olarak kullanılan progesteronun ense kalınlığı (NT) üzerine etkileri
Effects of routinely used exogenous progesterone for threatened miscarriage on nuchal translucency
- Tez No: 466468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç:Düşük tehdidinde rutin olarak kullanılan progesteronun ense kalınlığı üzerine etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod:İlk trimester tarama testi için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesine başvuran 11-14 hafta arası gebeler çalışmaya dahil edildi. Hastalar progesteron kullanımlarına göre iki gruba ayırıldı. Daha sonra her hastaya 3 NT ölçümü yapılarak en yüksek değer geçerli kabul edildi. Bulgular:Çalışmaya 516 hasta dahil edildi. Progesteron kullanan grupta (n=140) NT kalınlığında istatistiksel olarak anlamlı bir artışa rastlanmadı (P > 0.05). Progesteronun farklı form ve uygulanma yolları ile NT arasında da bir korelasyona rastlanmadı. Sonuç: Ekzojen Progesteron kullanımı ile NT kalınlığı arasında bir bağlantıya rastlanamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the exogenous progesterone's effect on nuchal translucency which is a routine treatment for threatened miscarriage. Materials and Methods:The pregnant women whom consulted for first trimester screening test to Health Sciences University Zeynep Kamil Women and Children Hospital between 11 and 14 weeks of gestation were included to the research. We divided patients into 2 groups: women receiving exogenous progesterone and controls. Afterwards for each case we performed 3 NT scans and the largest value was recorded. Results:516 patients were included to the research. The progesterone group (n=140) did not show any statistically significant raise in the NT thickness (P > 0.05). There was no correlation between progesterones diffirent routes of administration and forms. Conclusion: We didn't find any relationship between exogenous progesterone and NT thickness.