Femur interkondiler NOCH şeklinin ön çapraz bağ yırtıkları ile ilişkisi ve postoperatif döneme etkisi
The relationship of femoral intercondylar notch shape with anterior cruciate ligament rupture and its affect to postoperatif periode
- Tez No: 466477
- Danışmanlar: DR. HAKAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: 2014-2017 yılları arasında kliniğimizde opere edilen total ön çapraz bağ rüptürlü,parsiyel ön çapraz bağ rüptürlü hasta gruplarıyla polikliniğe diz ağrısı şikayetiyle başvurup ön çapraz bağı sağlam olan ve rastgele seçilen hasta gruplarının femoral interkondiler noch şeklinin manyetik rezonans ve tomografi yardımıyla karşılaştırılarak incelenmesi ve ön çapraz bağ rüptürleriyle ilişkisini ortaya koymak. Gereç ve Yöntem: 2014-2017 yılları arasında kliniğimizde opere edilen 26 parsiyel 63 total ön çapraz bağ rüptürlü hasta ile polikliniğimize ön çapraz bağ patolojisi dışında diz ağrısıyla başvuranlar arasından seçilen 45 kontrol grubu hasta toplamda 134 hasta çalışmaya dahil edildi. Araştırmamızda her hasta için femoral interkondiler noch morfolojisini değerlendiren, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi görüntüleri yardımıyla 7 farklı parametre (A1,A2,A3,A4,A5,standartA1,standartA2) ölçülmüştür.Daha sonra kontrol grubu ile parsiel ön çapraz bağ ve total ön çapraz bağ rüptürü tanısı ile cerrahi tedavileri yapılan hasta grupları arasında ki noch morfolojileri bu parametreler yardımıyla değerlendirilerek gruplar arasında ki farklılıklar ortaya konulmuştur. Bulgular: Ölçtüğümüz parametrelerde A1, A2 ve A5 ölçüm sonucu kontrol grubuyla diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Yine standardize ettiğimiz standart A1 ve standart A2 ölçüm sonuçları kontrol grubu ve diğer gruplar arasında farklılıklar tespit edilmiştir. (F=37,00,p=0,01,p
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to, by using magnetic resonance and tomography, comparatively examine the anterior intercondylar notch shapes of patients, who were operated in our clinic between 2014 and 2017 for total anterior cruciate ligament rupture (ACL) or partial anterior cruciate ligament rupture, and those of randomly selected patients, who applied to our polyclinic with complaint of knee pain but found to have healthy anterior cruciate ligament, and to determine the relationships with anterior cruciate ligament rupture. Material and Method: In total, 134 patients (26 partial ACL and 63 total ACL patients operated in our clinic between 2014 and 2017 and 45 control group patients that applied to our polyclinic with complaint of knee pain other than anterior cruciate ligament pathology) were involved in this study. In our study, using magnetic resonance and computed tomography images, 7 different parameters assessing the femoral intercondylar notch morphology (A1, A2, A3, A4, A5, standard A1, and standard A2) were measured for each patient. And then, using these parameters, the notch morphology of control group and those of patient groups operated due to partial ACL and total ACL were assessed and the differences between the groups were determined. Results: Among the parameters we measured, statistically significant differences were found in A1, A2, and A5 between control group and other groups.