İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Gebe Polikliniği'nde takip edilen gebelerin sigara kullanımının izlemi
Observation of smoking behaviors of pregnants followed Up in the Obstetrics and Gynecology Clinic at İzmir Tepecik Education and Research Hospital
  1. Tez No: 466483
  2. Yazar: PINAR KÖKSAL
  3. Danışmanlar: UZMAN TEVFİK TANJU YILMAZER, UZMAN YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sigara içiciliği ve çevresel sigara dumanı (ÇSD) birçok hastalık için önemli bir önlenebilir risk faktörüdür. Gebelerde ise birçok gebelik komplikasyonuna neden olmakta ve nesilleri de etkilemektedir. Ülkemizde gebelikte sigara kullanma yaygınlığının, bunu etkileyen faktörlerin, buna bağlı sağlık sonuçlarının ve sağlık çalışanlarının bu konudaki davranışlarının tespiti toplumun ve gelecek neslin sağlığı açısından önemlidir. Bu klinik izlem araştırmasında, gebe izlem polikliniğine başvuran 630 gebenin, gebelikte ve doğum sonrası sigara kullanım durumları araştırmacı hekim tarafından tespit edildi. Sağlık personelinin gebenin sigara kullanımını değerlendirmedeki rolü ve ÇSD maruziyetinin gebenin sigara bırakma davranışı üzerindeki etkisi araştırıldı. Gebelikte sigara kullanımının ve ÇSD maruziyetinin bebeğin bronşiolit geçirmesi ile ilişkisi değerlendirildi. Çalışmada, gebelerin %19,8'inin gebelikte sigara kullandıkları, gebelikte kullanılan sigara miktarının azaldığı, büyük çoğunluğunun sigarayı bırakmayı düşündüğü ve gebelikte bırakma girişiminde bulunduğu, fakat gebelikte sigarayı bırakanların %26,2'sinin doğum sonrasında yeniden başladığı tespit edildi. Sağlık personelinin, gebe takibinde gebenin sigara içme durumunu çoğunlukla sorguladığı, fakat sigaranın zararları, bırakılmasının gerekliliği ve nasıl bırakılabileceği konusunda yeterince rehberlik etmediği tespit edildi. Gebelerin yarıdan fazlasının evinde sigara içildiği, büyük çoğunluğunun sosyal ve iş hayatında ÇSD'na maruz kaldığı ve hemen hepsinin eşinin sigara kullandığı tespit edildi. Bu veriler, gebelikte sigara bırakma eğilimi artsa da gebelik sürecinin sigara bıraktırmak için yeterince değerlendirilemediğini göstermektedir. Gebelerin, sigara bırakma konusunda yeterince desteklenmedikleri, sosyal çevrelerinin ve ÇSD maruziyetinin gebelikte sigarayı bırakma davranışları üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca, ÇSD'na maruz kalan bebeklerde bronşiolit geçirme oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking and environmental tobacco smoke (ETS) are important preventable risk factors for many diseases. They cause various pregnancy complications and affect generations. Determining the prevalence of pregnancy smoking in our country, the factors affecting it, related health consequences, and the behaviors of healthcare professionals about it are important for wellbeing of the society and the future generations. In this clinical cohort study, pregnancy and postnatal cigarette use of 630 pregnant women coming to the pregnancy follow-up clinic were determined by the physician. The role of healthcare personnel in assessing pregnancy smoking and the effect of ETS exposure on cessation behavior of pregnant women were investigated. The relationship of smoking and ETS exposure during pregnancy to the prevalence of bronchiolitis in babies was evaluated. It was determined that 19.8% of women smoked during pregnancy, the amount of smoked cigarettes decreased during pregnancy, a great majority thought about quitting or attempted to quit but 26.2% of those who quit during pregnancy resumed postpartum. It was found that the healthcare personnel often question the smoking behavior of pregnants during follow-ups but do not provide sufficient guidance about the hazards of smoking, the necessity of quitting, and how to quit. It was found that cigarettes were smoked inside the homes of more than half of the pregnant women, the vast majority of them were exposed to ETS in social and business life, and husbands of almost all of them smoked. The data show that the pregnancy period was not fully utilized for quitting although tendency to quit increases during pregnancy. It was found that pregnant women were not supported sufficiently for smoking cessation; their social circles and ETS exposure had an effect on cessation behaviors during pregnancy. In addition, infants exposed to ETS were found to have a higher rate of bronchiolitis.