Tanısal olmadığı için tekrar biyopsi yapılan tiroid nodüllerinin sonografik ve demografik özelliklerinin sitopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması
Comparison of sonographic and demographic features with cytopathologic results of rebiopsied nondiagnostic thyroid nodules
  1. Tez No: 466485
  2. Yazar: MUHAMMET AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı ilk İİAB sonucu nondiagnostik olan tiroid nodüllerinin malignite ile ilişkili sonografik ve demografik özelliklerini belirlemektir.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye, Endokrinoloji, Genel Cerrahi ve Aile hekimliği polikliniklerinden tiroid nodülü İİAB amacıyla gönderilen hastalar dahil edildi. Bu hastalardan biopsi endikasyonlarına uygun nodüle sahip olanlara, deneyimli bir radyoloji hekimi tarafından ultrason ile inceleme ve biopsi işlemi yapıldı. Ardından alınan örnekler patoloji laboratuarına gönderildi. Bu merkezde sitopatoloji alanında deneyimli bir uzman hekim tarafından incelenen örnekler Bethesda sınıflamasına göre rapor edildi. Hastaların demografik verileri ve sonografik özellikleriyle sitopatolojik sonuçlar karşılaştırıldı.BULGULAR: Tukey-Post-HOC testi sonuçlarına göre malign nodül teşhisi konan hastaların ortalama yaşı, nondiagnostik nodül teşhisi konan hastalardan anlamlı derecede daha küçük saptandı (p=0.032). Erkeklerin 2. biopsi sonuçlarına göre malign teşhisi alma olasılıklarının kadınlara göre daha yüksek olduğu gösterildi. Malign teşhisi konan nodüllerin AP çapı, nondiagnostik teşhisi konan nodüllerin AP çapından daha büyük olduğu (p=0.015) ve malign teşhisi konan nodüllerin transvers çapı, diğer tüm gruplardan anlamlı derecede büyük olduğu tespit edildi. Nodül içeriği ve kalsifikasyon ile biopsi sonuçları arasında ilişki saptanmadı. Hipoekoik nodüllerde nondiagnostik sonuç elde edilme olasılığının, izoekoik nodüllere göre daha yüksek olduğu (p=0.04) tespit edildi.SONUÇ: Demografik veriler incelendiğinde erkek cinsiyette ve dördüncü dekadda malignite riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Nodüllerin sonografik özellikleri değerlendirildiğinde malign nodüllerin boyutlarının (AP ve transvers) diğer nodüllere göre daha büyük olduğu tespit edildi. Nodül içeriği, ekojenitesi ve kalsifikasyon içeriği ile malignite arasında ilişki tespit edilmedi. Hipoekoik nodüllerde nondiagnostik sonuçlar anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of our study is to determine the malignancy-related sonographic and demographic characteristics of thyroid nodules which are the first fine needle aspiration biopsy (FNAB) is nodiagnostic.MATERIALS AND METHODS: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital patients who were referred to the thyroid nodule FNAB outpatient clinics of Internal Medicine, Endocrinology, General Surgery and Family Medicine were included to the study. Ultrasonographic examination and biopsy were performed by an experienced radiologist for those patients who had nodules suitable for biopsy indications. Subsequently, they were sent to the pathology laboratory and the samples were examined by an experienced specialist in the field of cytopathology and reported according to the Bethesda classification. Demographic data and sonographic characteristics of patients were compared with histopathological results.FINDINGS: According to the results of the Tukey-Post-HOC test, the mean age of the patients diagnosed with malignant nodule was significantly smaller than the patients diagnosed with nondiagnostic nodüle (p=0.032). Men were more likely than female to be diagnosed with malignancy according to biopsy results. The AP diameter of nodules diagnosed as malignant was greater than that of nodules diagnosed nondiagnostic (p = 0.015), and the transverse diameter of malign-diagnosed nodules was found to be significantly larger than all other groups. There was no correlation between nodule content, calcification and biopsy results. The probability of obtaining nondiagnostic outcome in hypoechoic nodules was found to be higher than isoechoic nodules (p = 0.04).RESULTS: When the demographic data were analyzed, we found that the malignancy risk was higher in male gender and in the fourth decade. When the sonographic characteristics of the nodules were evaluated, it was determined that the sizes of the malign nodules (AP and transverse) were larger than the other nodules. No association was found between nodule content, echogenicity, calcification content and malignancy. Nondiagnostic outcomes were significantly higher in hypoechoic nodules.