Erken cumhuriyet dönemi eğitim anlayışının Bolu yerel basınına yansımaları: Altın Yaprak, Yeşil Yaprak ve Çığır dergileri
Reflections of the early republican period's understanding of education on the local press of Bolu: Altın Yaprak, Yeşil Yaprak and Çığır
  1. Tez No: 914630
  2. Yazar: YASEMİN ERENKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ UNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Erken Cumhuriyet Döneminde, Ankara merkezli bir öğretmen örgütlenmesi olan“Muallimler Birliği”nin bir kolu da Bolu'da,“Bolu Muallimler Birliği”olarak kurulmuştur. Bolu Muallimler Birliği, Bolu ve çevresinde gerçekleştirdiği faaliyetlerle yaygın eğitimi desteklemiş ve dönemin yerel eğitim dergileri olarak öne çıkan; Altın Yaprak, Yeşil Yaprak ve Çığır adında üç dergi yayımlamıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında, eğitimi inşa sürecinde toplumsal dönüşüme katkıda bulunan bu dergiler, dönemin eğitim alanındaki sorunları, icraatları ve planlamalarının halka ulaştırılması görevini yerine getirerek kamuoyu oluşturmuş; toplum, bilim, kültür, sanat ve edebiyat gibi farklı alanlarda halkı bilinçlendiren birer tarihi belge olma özelliği taşımışlardır. Bu çalışma, Altın Yaprak, Yeşil Yaprak ve Çığır dergilerinin okuyucuları üzerinde bıraktığı düşünsel etkinin, Cumhuriyet sisteminde kurulmaya çalışılan yeni eğitim düzenine etki ve oluşturulması hedeflenen“vatandaş”bilincine katkı sağlama derecelerini ortaya çıkarmak ekseninde oluşturulmuştur. İncelenen dergilerin 1925-1931 yılları arasında yayımlanması ve eğitimin doğasında devamlılık ilkesinin var olmasından dolayı, çalışmanın erken Cumhuriyet Döneminden önceki dönem olan Osmanlı Dönemi'nde eğitimde yenileşme hareketlerinin bir anlam ifade edecek biçimde başladığı Tanzimat Dönemi'nden yola çıkılarak ilerletilmesi gerekli görülmüştür. Ayrıca, dergi yayıncılığı-eğitim ilişkisinin araştırmanın köşe taşlarından biri olmasından dolayı, Türkiye'de basın yayın ve dergiciliğin tarihsel gelişimi, çalışmaya dâhil edilmiştir. Bunlara ek olarak, dergilerin bir öğretmen cemiyeti tarafından çıkarılmış olması çalışmada, öğretmen örgütlenmelerinin tarihi gelişimine yer verilmesini gerekli kılmıştır. Bu çalışmada, Osmanlıca olarak yayımlanan Altın Yaprak, Yeşil Yaprak ve günümüz alfabesiyle yayımlanan Çığır dergileri üzerinde Cumhuriyet eğitim sisteminin yansımaları ve bu yansımaların Bolu ve çevresine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın, Osmanlı Devleti'nin son döneminden Cumhuriyet Dönemi'ne geçişte yaşanan eğitim dönüşümünün daha iyi anlaşılmasına katkısı olacağı düşünülmekte ve Türk eğitim tarihi alanındaki çalışmalarda, dergilerin toplumsal dönüşüme etkileri bağlamında yapılacak yeni çalışmalara ilham olması temenni edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the early Republican Period, a branch of“Teachers Union”, an Ankara-based teachers' organization, was established in Bolu as“Bolu Teachers Union”. Bolu Teachers Union supported non-formal education through its activities in and around Bolu and published three magazines, Altın Yaprak, Yeşil Yaprak and Çığır, which stand out as the local educational magazines of the period. These magazines, which contributed to social transformation in the process of building education in the early years of the Republic, created public opinion by fulfilling the task of conveying the problems, actions and plans of the period in the field of education to the public; they have the feature of being historical documents that raise public awareness in different fields such as society, science, culture, art and literature. This study was created on the axis of revealing the degree to which the intellectual impact of Altın Yaprak, Yeşil Yaprak and Çığır magazines on their readers contributed to the new educational order tried to be established in the Republican system and the“citizen”consciousness aimed to be created. Since the journals examined were published between 1925 and 1931, and since the principle of continuity is inherent in the nature of education, it was deemed necessary to advance the study by starting from the Tanzimat Period, which was the period before the early Republican Period, when the reform movements in education in the Ottoman Period began in a meaningful way. Furthermore, since the relationship between magazine publishing and education is one of the cornerstones of the research, the historical development of press and magazine publishing in Türkiye was included in the study. In addition, the fact that the journals were published by a teachers' association made it necessary to include the historical development of teacher organizations in the study. In our study, the reflections of the Republican education system and the effects of these reflections on Bolu and its environs on Altın Yaprak, Yeşil Yaprak, published in Ottoman Turkish, and Çığır, published in today's alphabet, were investigated. It is hoped our study will contribute to a better understanding of the educational transformation from the last period of the Ottoman Empire to the Republican period and inspire new studies in the field of Turkish History of Education in the context of the effects of magazines on social transformation.