Ratlarda cerulein ile oluşturulan akut pankreatit modelinde quenzim Q10 ve deksketoprofen trometamol uygulamalarının akut pankreatit üzerine etkisi
The effect of coenzyme Q10 and dexketoprofen trometamol applications on the acute pancreatitis with regard to the cerulein induced acute pancreatitis model in rats
- Tez No: 466523
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Akut pankreatit, çevre dokular veya uzak organ sistemleri tutulumu ile beraber seyredebilen, pankreasta ödemden nekroza kadar değişik şiddette patolojik olaylara yol açabilen bakteriyel olmayan enflamatuar bir hastalıktır. Proinflamatuar sitokinler ve oksidatif stress benzer sinyal transdüksiyon yolaklarını tetikleyerek inflamatuar kaskadı uyarmaktadır. Koenzim Q10 yağda çözünebilen endojen bir antioksidandır. Temel fonksiyonları arasında enerji dönşümü, antioksidan aktivite, antioksidanların rejenerasyonu, hücre büyümesinin stümülasyonu ve hücre ölümünün inhibisyonu yer alır. Deksketoprofen trometamol propiyonik asidin trometamin tuzu, nonsteroid antienflamatuvar ilaç grubuna dahil analjezik, antienflamatuvar ve antipiretik bir ilaçtır. Bu çalışmanın amacı akut panreatit de Koenzim Q10 ve deksketoprofen trometamol'ün cerulein ile oluşturulan akut pankreatit modelinde pankreatit ile ilişkili biyokimyasal belirteçler ve histopatolojik göstergeler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 32 rat dahil edildi. Ratlar 4 gruba ayrıldı. Cerulein ile deneysel akut pankreatit oluşturulan 32 ratın 8'ine Koenzim Q10, 8'ine Deksketoprofen Trometamol ve 8'ine Koenzim-Q+Deksketoprofen Trometamol tedavisi uygulanırken geriye kalan 8'ine hiçbir tedavi uygulanmadı ve kontrol grubu olarak kabul edildi. Histopatolojik ve biyokimyasal değerlendirmeleri yapılarak Kruskal Wallis Testi'yle SPSS paket programı kullanılarak istatistiksel değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: Çalışmada; Koenzim Q10 ve Deksketoprofen Trometamol çalışma gruplarında, kontrol grubuna göre AST, ALT, Amilaz ve Lipaz gibi biyokimyasal değerlerde anlamlı düşme olmadığı, çalışma ve kontrol gruplarında pankreatik dokunun histopatolojik incelemesi sonucunda anlamlı iyileşme bulguları göstermediği saptandı. Bir NSAİİ olan Deksketoprofen Trometamol'ün akut pankreatitde, klinik biyokimyasal belirteçler (AST, ALP, GGT, Amilaz) üzerine olumsuz etki gösterdiği görüldü. Sonuç: Koenzim Q10 ve Deksketoprofen Trometamol; çalışma gruplarında kontrol grubuna göre AST, ALT, Amilaz ve Lipaz gibi biyokimyasal değerlerde anlamlı düşmeye ve pankreatik dokunun histopatolojik incelemesi sonucunda anlamlı iyileşmeye neden olmamıştır. Bir NSAİİ olan Deksketoprofen Trometamol akut pankreatitde klinik biyokimyasal belirteçler (AST, ALP, GGT, Amilaz) üzerine olumsuz etki gösterdiği sonucuna varılmıştır. Deneysel akut pankreatit modelinde yapılan bu çalışmadan elde edilen bulgular, Koenzim Q10 ve deksketoprofen trometamol'ün pankreatitdeki etkinliği ile ilgili sonuçların netleşmesi ve kompleks bir mekanizma ile gelişen akut pankreatitin tedavisinde yeni seçeneklerin oluşabilmesi açısından daha kapsamlı klinik ve deneysel çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The acute pancreatitis is a non-bacterial inflammatory disease that can occur together with the peripheral tissues or distant organ systems' involvement and may give rise to pathological events with various severity in the pancreas from edema necrosis. The pro-inflammatory cytokines and oxidative stress warn the inflammatory cascade by triggering the similar transduction pathways. Coenzyme Q10 is lipid soluble endogenous antioxidant. Among its basic functions are the energy conversion, anti-oxidant activity, regeneration of the anti-oxidants and inhibition of cell death. The tromethamine salt of the dexketoprofen trometamol propionic acid is an analgesic, anti-inflammatory and antipyretic medicine included in the non-steroid anti-inflammatory medicine group. The purpose of this study is to investigate the effect of Coenzyme Q10 and dexketoprofen trometamol in the acute pancreatitis on the biochemical markers associated with the pancreatitis and histopathologic indicators with regard to the cerulean induced acute pancreatitis model. Methodology: 32 rats are involved in this study. The rats are divided into 4 groups. While 8 out of 32 rats in which an experimental acute pancreatitis is induced with cerulean, is treated by Coenzyme Q10, the other 8 by Dexketoprofen Trometamol and another 8 by Coenzyme-Q + Dexketoprofen Trometamol, while the remaining 8 rats don't undergone any treatment and are considered as the control group. They are evaluated in terms of histopathologic and biochemical aspects, and their statistical assessment is made via the Kruskal Wallis Test by using the SPSS packet program. Findings: The study has found out that there is no significant drop in the biochemical values such as AST, ALT, Amylase and Lipase, for the Coenzyme Q10 and Dexketoprofen Trometamol study groups as compared to the control group, and that based on the histopathologic examination of the pancreatic tissue both in the study and control groups it doesn't show significant healing findings. It is seen that the Dexketoprofen Trometamol, as a NSAİİ has shown an adverse effect on the clinical biochemical markers (i.e. AST, ALP, GGT, and Amylase) in the acute pancreatitis. Conclusion: The Coenzyme Q10 and Dexketoprofen Trometamol have not caused a significant decrease in the biochemical values such as AST, ALT, Amylase and Lipase in the study groups in comparison to the control group, and a significant healing, as evident from the histopathologic examination of the pancreatic tissue. We conclude that the Deksketoprofen Trometamol, as a NSAİİ has shown an adverse effect on the clinical biochemical markers (i.e. AST, ALP, GGT, and Amylase) in the acute pancreatitis. The findings obtained from this study which was conducted in the experimental acute pancreatitis model show that more extensive clinical and experimental studies are needed to ensure that the results concerning the activity of the Coenzyme Q10 and Deksketoprofen Trometamol in the pancreatitis are made clear, and to enable formation of new options in treating the acute pancreatitis that develops with a complex mechanism.