Polietilen tereftalat ve polikarbonat kaplarda saklanan suların zebra balığı embriyosu gelişimi ve proliferatif hücre çekirdek antijeni ekspresyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of water samples kept in polyethylene terephthalate and polycarbonate waters on the development and proliferative cell nuclear antigen expression of zebrafish embryo
  1. Tez No: 466543
  2. Yazar: AYBÜKE TIRPANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU IŞIK ALTURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı farklı şartlarda saklanan polietilen tereftalat(PET) ve polikarbonat(PC) şişelerdeki suların zebra balığı embriyolarında etkilerininin celenmesidir. Plastik su şişelerden suya geçtiği önesürüle nkimyasallarla ilgili tartışmalar devam etmesine rağmen günlük hayatta bu şişeler yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Zebra balıkları(Daniorerio) son on yılda, gelişimsel uygulamalar için popular bir omurgalı modeli haline gelmiştir. Zebra balıklarının kısa yaşam döngüleri ve boyutları genetik görüntüleme açısından avantaj sağlamaktadır. Bu projede farklı şartlarda saklanan PET ve PC şişelerdeki suların zebra balığı embriyolarına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla PET ve PC kaplarda saklanan sulara maruz bırakılan zebra balığı embriyolarının gelişimleri ve proliferatif hücre çekirdek antijeni, glikojen sentaz kinaz 3B(Gsk 3β) ve siklin D1 ekspresyonları immunohistokimyasal ve RT-PCR yöntemleri ile, vitellogenin analizi ELISA yöntemi ve apoptoz akridinoranj boyaması ile belirlenmiştir. Sularda Bisfenol A(BFA) ve fitalat ölçümleri ELISA yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda farklı saklama şartlarına bağlı olarak sulara PET ve PC kaplardan BFA ve Bis (2-etilhekzil fitalat) (DEHP) gibi kimsayalların geçebileceği gösterilmiştir. Ayrıca PET ve PC kapların ısıya maruz bırakılması durumunda bu kaplarda saklanan sulara maruz bırakılan zebra balığı embriyolarında önemli yolakların düzenlenmesinde görev alan bazı proteinlerin anlatımlarının değiştiği gösterilmiştir. Sonuç: PET ve PC kaplarda suların saklama şartlarına dikkat edilmesi ve halkın bu konuda uyarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY Aim: To examine the effects of polyethylene terephthalate(PET) and polycarbonate (PC) bottled water samples stored in different conditions on zebrafish embryos. These bottles are widely used despite the controversy regarding the chemicals which are supposed to pass from plastic water bottles to water. Zebra fish(Daniorerio) has become a popular vertebrate model for developmental practice over the last decade. Short life cycles and sizes provide an advantage in terms of genetic imaging. Methods: For this purpose, glycogen synthase kinase 3B(Gsk 3β), cyclinD1 and proliferative cell nuclear antigen expressions were evaluated by immunohistochemical and RT-PCR methods, vitellogenin analysis and apoptosis were evaluated by ELISA and acridine orange staining respectively. Bisphenol A (BPA) and phthalate quantities were also measured in water samples by ELISA method. Results:In this study it has been shown that BPA and bis(2-ethylhexyl) terephthalate (DEHP) can migrateto water from PET and PC bottles depending on wrong storage conditions. It has also been shown that the expression of some proteins involved in the regulation of some important pathways changed in zebrafish embryos exposed to water stored in PET and PC containers in high temperatures. Conclusion: It is necessary for the society to pay attention to the storage conditions of water kept in PET and PC bottles.