Yüzücülerde bireye özgü beslenme programının performans üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination the effect of individual nutrition program on swimming performance
- Tez No: 466544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ESRA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, adölesan yüzücülerde beslenme durumlarını saptayarak bireyin özgün beslenme programlarının içerikleri ile yüzme performansları (yüzme süreleri) arasındaki ilintiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Anadolu yakasındaki yüzme kulüpleri içerisinden basit rastgele örnekleme yöntemiyle Fenerbahçe Spor Kulübü olarak seçilmiş ve araştırma bu kulübün 12 – 16 yaş arasındaki lisanslı ve yarışabilir durumdaki 62 gönüllü sporcusu üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak 30 sorudan oluşan çoktan seçmeli anket formu kullanılmış, yüz yüze görüşme metoduyla katılımcılara uygulanmıştır. Katılımcılardan 5 günlük besin kaydı alınmıştır. Alınan 5 günlük besin kayıtları Beslenme Bilgi Sistemi (BEBİS) programı yardımıyla elektronik ortama aktarılarak makro ve mikro besin öğeleri hesaplanmıştır. Katılımcılardan boy ve vücut ağırlığı ölçümleri alınmıştır. Tüm katılımcılar aynı ısınma protokolü uyguladıktan sonra, 100 ve 200 metre serbest yüzme performansı gerçekleştirmişler ve süreler kayıt altına alınmıştır. Toplanan veriler SPSS versiyon 23 paket istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların 15 ve 16 yaş erkek, 13 yaş kız gurubunda rehberlerce önerilen enerji alım ortalamalarının altında kaldıkları; ayrıca tüm guruplarda vücut ağırlığı kilogram başına protein alım miktarının önerilenden fazla olduğu; bununla beraber yine tüm guruplarda vücut ağırlığı kilogram başına karbonhidrat alım miktarının önerilenin altında olduğu ve yine tüm guruplarda enerjinin yağdan gelen yüzdesinin önerilenin üzerinde olduğu saptanmıştır. Sonuçlar: Katılımcıların bireye özgü diyetlerinin yeterli ve dengeli olmadığı, özellikle diyetin karbonhidrattan gelen enerjisinin bu grupta olması gerekenin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is aimed to investigate relationship between performance (swimming time) and personal nutrition program contents of swimmers. Study is also aimed to determine energy, macro and micro nutrient intake of adolescent swimmers. Materials and Methods: Samples of the investigation is determined by simple random sampling method among Istanbul Asian swimming clubs as Fenerbahçe Sports Club. Study is performed with licensed volunteer and active athletes aged between 12 and 16. Multiple choice surveys is used to collect data. 5 days of nutrition data is collected from participants. Data is translated to electronic data via BEBİS software version 7 and average of those five days are calculated. After the participants applied the same warm-up protocol, they performed free style swimming at 100 and 200 meters and recorded the times. The collected data were analyzed by using the SPSS statistical software version 23. Findings: Total energy intake average of participants was found below the recommendations of guidelines, both 15 and 16 year old male group and 13 years old girl group. Protein intake of participants was found higher than the recommendations in all year and gender groups and carbohydrate intake of participants was found lower than the recommendations in all year and gender groups, also it was determined that the percentage of the energy obtained from far in all year and gender groups was above the recommendations. Results: Participants' individual diets were not adequate and not well balanced. Especially the diet