Kars'ta evde bakılan kedilerde toxoplasma gondii'nin yaygınlığı
Prevalence of toxoplasma gondii indoor cats in kars
- Tez No: 466550
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma Kars'ta evde bakılan kedilerde Toxoplasma gondii'nin yaygınlığını belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmanın hayvan materyalini evde bakılan, farklı ırklarda, 1-6 yaşlarında, 52 dişi ve 48 erkek olmak üzere toplam 100 kedi oluşturdu. Bu kedilerden 5ml kan alınarak serumları ayrıştırıldıktan sonra Sabin-Feldman Dye Testi ile anti-Toxoplasma gondii antikorları yönünden değerlendirildi. T. gondii antikorları araştırılan 100 kediden 65'inin (%65) 1/16 ve üzerindeki titrelerde olduğu belirlendi ve pozitif olarak değerlendirildi. Bu 100 kediden 35'inin ise (%35) 1/16'nın altında titrede olduğu tespit edildi ve negatif olarak değerlendirildi. Yaşa ve cinsiyete göre kedilerdeki pozitiflik durumu karşılaştırıldığında farkın istatistiksel olarak önemsiz (P>0.05) olduğu belirlendi. Seropozitif olan kedilerin 43'ünde antikor titresi 1/16, 19'unda 1/64, 3'ünde ise 1/256 olarak belirlendi. Sonuç olarak; bu çalışmada Kars'ta evde bakılan kedilerdeki T. gondii prevalansının %65 olduğu tespit edildi. Bu oranın yüksek bulunmasında kedilerin büyük çoğunluğunun daha önce sokaktan alınmış olmasının etkili olduğu düşünüldü. Elde edilen bu sonuçlara göre halk sağlığı açısından gerekli tedbirlerin alınması ve bu konuda daha geniş kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at determining the prevalence of Toxoplasma gondii in pet cats in the Kars province. Overall 100 pet cats, including 52 females and 48 males, which were aged 1-6 years and were of various breeds, constituted the material of the study. Sera, extracted from 5 ml-blood samples taken from each cat, were assayed for the presence of anti-Toxoplasma gondii antibodies using the Sabin-Feldman dye test. Out of the 100 cats tested for T. gondii antibodies, 65 (65%) were determined to have an antibody titre of 1/16 and higher, and were considered to be seropositive. Out of the 100 cats, 35 (35%) were determined to have an antibody titre below 1/16 and were considered to be seronegative. The assessment of the rate of seropositivity for age and sex demonstrated that the differences between the age groups were statistically insignificant (P>0.05). Of the seropositive cats, 43 had an antibody titre of 1/16, 19 had an antibody titre of 1/64, and 3 had an antibody titre of 1/256. In result, this study demonstrated that the prevalence of T. gondii was 65% in pet cats in the Kars province. This high prevalence was attributed to the majority of the pet cats being adopted stray cats. On the basis of the results obtained, it was concluded that the necessary public health measures should be taken and further more detailed research should be conducted on toxoplasmosis.