Production and optimization of weld nugget volume in resistance welding of carbon steel by response surface method
Karbon çeliğinin dayanım kaynaklarında kaynak külçe haciminin yanıt yüzey metodu ile üretimi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 466617
  2. Yazar: HAFED OMRAN MOHAMED ALFARES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sektörde yüksek bir yere sahip olan kaynak alanında, yüksek üretim oranları ve yüksek hassasiyet ve kaliteye olan talebi artırmak için özel olarak mekanize ve otomatik kaynak işlemleri geliştirilmektedir. Şaşırtıcı orandaki otomasyon gelişimi ile kaynak sürecinde gelişmeler elde edilmekte olup, bu yüzyılın sonunda kaynak üretim birimlerinde daha otomatik makinelerin keşfedileceği öngörülmektedir. Karbon çeliğinin direnç nokta kaynağında, araştırmacılar kaynak şartlarının control edilmesi için uygun ve optimum parametrelerin girilmesi ile sürec control parametrelerinin uygun değerleriyle kaynak tesir bölgesi (kaynak kütle hacmi) kalitesi elde etmeye veya kaynak tesir bölgesinin kalitesini tahmin etmede bazı problemlerle karşılaşırlar. Matematiksel modeler ve deneysel çalışmalarla, bu çalışmada, 2 mm kalınlığındaki karbonlu çelik iş parçasının direnç nokta kaynağı için (kaynak akımı, elektrod kuvveti ve kaynak işlemi süresi gibi) önemli süreç kontrol parametrelerini önemli bir külçe kalite parametreleriyle ilişkilendirmek için tepki yüzeyi metodolojisini kullanarak geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The welding field taken a high place in industry develop mechanized and automated welding processes specially with raising demand for high production rates and highprecision and quality. By surprising rate, the automation development has been doneinto welding process, at the end of this century it may be predictable more automated machines in welding fabrication units will be discovering. In the resistance spot welding of carbon steel, in general researcher face some problem such as selecting suitable and optimum parameters input process that control conditions, which help to gain requirement nugget quality or predicting the nugget quality, which the aim of process control parameters values. Mathematical models will be developed utilizing the Response surface methodology for the resistance spot welding of 2 mm thickness of carbon steel workpiece to relate important process control parameters like (welding current, electrode force as well as welding process time) to an important nugget quality parameters. With utilize the response surface method to predict and optimizing the weld nugget volume in resistance spot welding of carbon steel.