Endüstri tesisi kamusal bir fabrikanın termal analizi
Thermal analysis of industrial plant public factory
- Tez No: 466618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YETİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada mevcut bir şeker fabrikasına enerji ve ekserji analizi uygulanmıştır. Şeker fabrikası ham şerbet üretim ünitesi, ham şerbet artım ünitesi, buharlaştırma ünitesi, rafineri ünitesi, kurutma -soğutma ünitesi, fabrika su sistemi olmak üzere altı üniteye ayrılarak her bir ünite için enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarından yararlanılarak enerji ve ekserji verimleri hesaplanarak elde edilen değerler verim grafiklerine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In thi study, energy and exergy analysis is applied into a current sugar refinery. The sugar refinery was divided into six units which are, raw juice production unit, raw juice increasing unit, evaporation unit, refinery unit, drying-cooling unit and water works system. Energy and exergy analyzes were carried out for each unit. Energy and exergy yields were calculated by using the analysis results and the received values were transfered to the yields graphs.