İstanbul metropolünde yeşil alan sisteminin oluşturulması üzerine bir araştırma
A Study to establish green area system in istanbul metropolitan area
- Tez No: 46662
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
VI öz İSTANBUL METROPOLÜNDE YEŞİL ALAN SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu tez bir Master Plan olmayıp; istanbul Metropoliten Alanı'nda Yeşil Alan Sisteminin oluşturulmasına yardımcı olacak, özelllikle mevcut kent dokusunun dışındaki alanlarda tesis edilmesi gerekli yeşil alanları saptamaya yönelik bir modelleme çalışmasıdır. Çalışmada yeşil alanlarla ilgili bazı ana kriterler kullanılarak, yeşil için öncelik taşıyan alanlar belirlenmeye çalışılmış; sonuçları öneri bir plan olarak ortaya konmuştur. Metod olarak Kaynak Geliştirme Yaklaşımı ve Uygunluk Modeli kullanılmıştır. Bu metod bir BDT (Bilgisayar Destekli Tasarım) sistemi olan AutoCAD ile LANDCADD programının Quadrangle ve Site Analysis Modülleri kullanılarak uygulanmıştır. ABSTRACT A STUDY TO ESTABLISH GREEN AREA SYSTEM IN İSTANBUL METROPOLITAN AREA This thesis is not a master plan, but a modelling work that would help to build green area system in istanbul Metropoliten Area; especially to define the green areas, those should be established out of the present urban structure. In this work some of the main criterias related with green areas are used to point out the areas which have priority for green areas and the results are put forth as a purposed plan. Resource Development Approach and Suability Model are used as a method. This method is applied using AutoCAD, a CAD (Computer Aided Design) system with Quadrangle and Site Analysis Modules of LANDCADD program.
Özet (Çeviri)