Basel açık kümelerinin Gaia çağındaki analizi
Analysis of Basel open clusters in the Gaia era
  1. Tez No: 977408
  2. Yazar: İREM ÇOKSERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAR YONTAN ÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Galaksimizin I., II., III., ve IV. çeyreklerinde konumlanan, Güneş'ten farklı uzaklık ve yaşlarda bulunan 20 Basel açık kümesine ait yapısal, astrometrik ve astrofizik parametrelerin, Gaia DR3 kataloğundan sağlanan yüksek duyarlıklı astrometrik ve fotometrik veriler ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Kümelerin yapısal parametreleri, küme merkezlerinden farklı uzaklıklarda bulunan yıldız sayı yoğunluk profillerine King (1962) modelinin fit edilmesi sonucu hesaplanmıştır. Çalışmada incelenen kümeler farklı morfolojik yapılara sahip olduğundan, 16 Basel kümesinin yapısal parametreleri belirlenmiştir. Üye yıldızların seçiminde, UPMASK algoritması kullanılmış olup, programda yıldızların öz hareket bileşenleriyle trigonometrik paralaksları girdi parametresi olarak verilmiştir. Kümeye üyelik olasılığı 𝑃≥ 0.50 olan yıldızlar en muhtemel üyeler olarak kabul edilmiş olup, astrometrik ve astrofizik parametrelerin tayininde kullanılmıştır. Kümelere ait ortalama öz hareket bileşenleri hesaplanmış; üye yıldızların trigonometrik paralaks histogramlarına uygulanan Gauss fiti ile de ortalama trigonometrik paralaks değerleri tayin edilmiştir. İncelenen kümelerin üçü için metal bolluğu, küme üyelerinin yüksek veya orta çözünürlüklü tayf analizlerinden doğrudan alınmış ve literatürde sunulan değerler kullanılmıştır. Astrofizik parametrelerin hesaplanmasında anakol çakıştırma yöntemi kullanılmış olup, renk-parlaklık diyagramında yer alan üye yıldızlar, metal bolluğu bilinen PARSEC eş-yaş eğrileriyle fit edilerek renk artıkları (E(GBP-GRP)), uzaklıkları (d) ve yaşları (t) eş zamanlı olarak tayin edilmiştir. Literatürde tayfsal metal bolluğu bulunmayan 17 küme için de PARSEC modelleri farklı metal bolluklarında seçilerek, diğer astrofizik parametrelerin tayininde benzer bir analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 20 Basel kümesinin renk artıklarının 0.170 ≤ E(GBP-GRP) (kadir) ≤ 1.048, uzaklıklarının 1422 ≤ d (pc) ≤ 3340, metal bolluklarının -0.30 ≤ [Fe/H] (dex) ≤ 0.20 ve yaşlarının 16 ≤ t (Myıl) ≤ 900 aralıklarında bulunduğu belirlenmiştir. Altı Basel kümesinin (Basel 6, 7, 12, 14, 15, ve 20) Gaia DR3 ile analizleri ilk defa bu tez çalışmasında sunulmuştur. Ayrıca, yüksek hassasiyetli Gaia DR3 verilerinin kullanımıyla hesaplanan astrometrik ve astrofizik parametreler, bir önceki sürüm olan Gaia DR2'ye kıyasla daha güvenilir ve yüksek doğrulukta sonuçlar elde edilmesini mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, astrometric, and astrophysical parameters of 20 Basel open clusters, located in the first, second, third, and fourth Galactic quadrants and exhibiting a range of heliocentric distances and ages, were determined using high-precision astrometric and photometric data from the Gaia DR3 catalog. The structural parameters of the clusters were derived by fitting the King (1962) model to the stellar radial density profiles constructed as a function of distance from the cluster center. Due to the varying morphological characteristics of the clusters under investigation, structural parameters were obtained for 16 Basel clusters. The selection of member stars was performed using the UPMASK clustering algorithm, in which proper-motion components and trigonometric parallaxes were provided as input parameters. Based on the algorithm's analysis within the proper-motion space, stars with membership probabilities 𝑃≥ 0.50 were considered the most probable members and were subsequently used in the determination of both astrometric and astrophysical parameters. The mean proper-motion components of the clusters were computed, and the mean trigonometric parallaxes were obtained by applying Gaussian fits to the histograms of member stars' trigonometric parallaxes. For three of the clusters, metallicity values were adopted from high- or medium-resolution spectroscopic analyses available in the literature. The determination of astrophysical parameters was carried out using the main-sequence fitting method. Probable cluster members identified on the color-magnitude diagrams were matched with PARSEC isochrones of known metallicities, enabling the simultaneous estimation of color excesses (E(GBP-GRP)), distances (d), and ages (t). For the remaining 17 clusters, which lack spectroscopic metallicity measurements, PARSEC models with varying metallicity values were used to perform a similar analysis and derive the astrophysical parameters accordingly. The results indicate that the color excesses of the 20 Basel open clusters lie within the range 0.170≤ E(GBP-GRP) (mag) ≤ 1.048, heliocentric distances span from 1422 ≤ d (pc) ≤ 3340, metallicities range between 0.30 ≤ [Fe/H] (dex) ≤ 0.20, and ages fall within 16 ≤ t (Myr) ≤ 900. Notably, the present thesis reports, for the first time, Gaia DR3-based analyses of six Basel clusters (Basel 6, 7, 12, 14, 15, and 20). Moreover, the use of Gaia DR3's enhanced astrometric and photometric precision has enabled the derivation of more accurate and reliable cluster parameters compared to results obtained from the earlier Gaia DR2 release.