Parkinson hastalarında yürüme sırasında gerçekleştirilen farklı kognitif aktivitelerin (çift görev) yürüme ve denge parametreleri üzerine etkisi
The effects of different cognitive activities (dual-task) on walking and balance parameters in parkinson's disease patients
- Tez No: 466657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı; Parkinson hastaları ile aynı yaş grubundaki sağlıklı olguların kognitif çift görev yeteneklerini karşılaştırmak, Parkinson hastalığı (PH) olanlarda farklı kognitif aktivitelerin, yürüme ve denge becerisi üzerine etkisini ortaya çıkarmak, düşme hikayesi olan ve olmayan hastaların çift görev yeteneklerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya, 48 PH tanılı birey ile aynı yaş grubunda 48 sağlıklı olgu dahil edildi. Yürümenin değerlendirmesi için 10 Metre Yürüme Testi (10 MYT), 10 MYT sırasındaki hız ve kadans verileri için akselerometre, denge değerlendirmesi için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) kullanıldı. 10 MYT ve ZKYT değerlendirmeleri farklı kognitif çift görevler (gecikmeli bellek, ileriye doğru basamaklama, geriye doğru basamaklama, seri 7 çıkarma) altında yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was; to compare the cognitive dual-task abilities of the Parkinson's disease (PD) patients and age matched healthy subjects, to determine the effects of different cognitive activities on walking and balance abilities in PD patients, to compare the dual task abilities of patients with and without history of fall. 48 subjects with PD and age matched 48 healthy subjects included in the study. Outcome measures were: 10 Meter Walk Test (10 MWT) for walking; accelerometer fort he assessment of gait speed and cadence data; The Timed Up and Go (TUG) Test for balance assessment. 10 MWT and TUG assessments were performed under different cognitive dual-task conditions (delayed memory, digits forward, digits backward, serial 7 substraction).